БЕЗПІДСТАВНО: Вакцини від грипу у 5,5 разів підвищують ризик захворювання на респіраторні інфекції

БЕЗПІДСТАВНО: Вакцини від грипу у 5,5 разів підвищують ризик захворювання на респіраторні інфекції

30 Квітня 2022
FacebookTwitterTelegram
604

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про те, що нібито вакцина від грипу у 5,5 разів підвищує ризик захворювання на респіраторні інфекції. Як доказ цього наводять статтю, де її автор нібито дійшов до висновку, що вакцини від грипу роблять вакцинованих більш вразливими до респіраторних захворювань. 

Публікація, яку поширюють у мережі

Утім це — безпідставно. Далі пояснюємо чому.

Автор статті, на яку посилаються поширювачі фейку, стверджує, нібито у дослідженні, опублікованому в науковому журналі “Clinical Infectious Diseases”, науковці встановили, що вакцини від грипу збільшують ризик респіраторних захворювань у 5,5 разів. Однак таке трактування є хибним. Воно відображає не фактичну кількість захворювань, а кількість виявлених випадків захворювання на 1000 людино-років спостереження у довільно обраних ними інфекціях. Іншими словами, автор видав за зростання кількості інфікувань грипом загальну тенденцію до збільшення кількості зафіксованих випадків інфекцій протягом дуже великого періоду часу. Тобто автор статті-фейку принципово взяв тільки ті дані, які підтверджували б його позицію.

Це є типовим прикладом маніпуляції та логічної помилки відомої як “підтверджувальне упередження” — VoxCheck неодноразово спростовував матеріали, де автори допускають саме цю помилку. Припускаючи її, автор звертає увагу лише на інформацію, яка підтверджує його позицію, ігноруючи контекст та інформацію, яка протирічить його позиції.

Варто зазначити, що у дослідженні, на яке посилається автор фейку, дійсно спостерігається певне зростання чисельності респіраторних захворювань після вакцинації. Однак, як показали подальші дослідження, такої кореляції, а тим паче причинно-наслідкового зв’язку, між вакцинацією і захворюваннями не існує. Вакцини від грипу не роблять людей більш вразливими до респіраторних інфекцій.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний