БЕЗПІДСТАВНО: Весняний призов на строкову службу в Україні зазнає краху

БЕЗПІДСТАВНО: Весняний призов на строкову службу в Україні зазнає краху

20 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
497

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що весняний призов до армії в Україні зазнав краху: за словами авторки допису, менше ніж 15% чоловіків віком від 18 до 27 років з’явились до військкоматів. А на Івано-Франковщині та Тернопільщині нібито жоден призовник не з’явився до військкомату.

Скриншот допису, що поширюють у Facebook

Проте наразі немає підстав стверджувати про провал весняного призову 2021 року.

У 2021 року весняна призовна кампанія триватиме з 1 квітня по 30 червня. За цей період на строкову військову службу планують призвати 14246 осіб.

Утім, ані Міністерство оборони, ані АрміяINFORM (інформаційне агентство Міністерства оборони) ще не оприлюднювали загальну статистику весняного призову в 2021 році. Планові показники попереднього, осіннього призову у жовтні-грудні 2020 року вдалось виконати на 100%.

Наразі доступна лише неповна статистика по окремих областях України — її публікують територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (нова назва військкоматів). Так, за весняну кампанію з Івано-Франківської області мають призвати 435 осіб, і станом на 16 квітня в області відправили до військових частин 142 призовників (32,6% від плану). У Тернопільській області план призову — 500 осіб. 12 квітня обласний центр повідомив, що за перший робочий тиждень до військових частин відправили 109 призовників (21,8% від плану). Таким чином, теза «жоден призовник не з’явився до військкомату» не відповідає дійсності. 

Інформація про «крах» весняного призову вперше з’явилась не у Facebook, а в російських ЗМІ. 1 травня вийшов матеріал Федеральної агенції новин (ФАН), на нього посилались низка інших російських ЗМІ (тут, тут і тут). Окрім Тернопільської та Івано-Франківської областей, у статті наводився приклад низьких показників призову на Волині. Однак показники призовної кампанії у Волинській області теж не можна назвати провальними. Наприклад, протягом першого тижня призову до військових частин відправили 130 призовників (26% від 495 запланованих). Також автори матеріалу зосереджують увагу на адміністративній та кримінальній відповідальності за ухилення від призову в Україні. Нагадаємо, що в Росії теж існує обов’язкова строкова служба, ухилення від призову теж карається законом. 

Федеральна агенція новин посилається на ненадійні джерела та часто маніпулює в своїй статті про призовну кампанію в Україні. Крім того, слід звернути увагу на репутацію самої новинної агенції. У 2018 році США внесли цю компанію до санкційного списку, оскільки її пов’язують з Євгеном Пригожиним. Євген Пригожин — це наближений до Володимира Путіна бізнесмен, якого наразі ФБР оголосила в розшук за втручання в політичний і виборчий процес у США. Одним з напрямків втручання стала організація «фабрики тролів», що займалась поширення фейків, маніпуляцій у соціальних мережах.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний