БЕЗПІДСТАВНО: З України під виглядом аграрної продукції вивезуть ліс та чорнозем

БЕЗПІДСТАВНО: З України під виглядом аграрної продукції вивезуть ліс та чорнозем

31 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
478

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито після домовленостей із Польщею про спрощений режим перевірки експорту аграрної продукції з України вивезуть ліс, чорнозем та корисні копалини. У дописах вказують, що так Україна «розплачується за допомогу від Заходу».

Утім, немає жодного підтвердження, що після заборони на експорт лісу його вивозили з України. До того ж Захід допомагає Україні як партнеру, а не як боржнику за надану зброю.

3 березня 2023 року Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський та Міністра сільського господарства й розвитку села Польщі Генрик Ковальчик домовилися про спрощені процедури проходження товару перед експортом. Зокрема це стосується українського зерна та олії.

Аби захистити вантаж від несанкціонованого доступу сторонніх осіб під час перевезення, на нього накладають спеціальні пломби. Із 8 березня 2023 року під час транзиту агропродукції до країн-членів ЄС офіційні пломби будуть знімати в уповноважених пунктах зберігання безпосередньо в цих країнах. Крім того, за умови використання офіційних пломб польська ветеринарна інспекція не буде проводити жодних перевірок. Однак аграрну продукцію, яка прямує саме до Польщі, як і раніше, будуть ретельно перевіряти. Офіційні пломби буде знімати Національна адміністрація доходів у трьох морських портах Польщі: Гданську, Гдині та Свіноуйсьце.

Від 25 листопада 2022 року Кабмін заборонив експорт паливної деревини. Останні данні експорту стосуються січня 2023. Однак, найімовірніше, це були залишкові поставки за попередніми контрактами, адже у січні він був найменшим — 135 м3 порівняно із 701 м3 у грудні 2022 року. Тоді як, наприклад, у травні 2022 Україна експортувала понад 58 тисяч м3 деревини. 

Крім того, немає жодних підстав вважати, що ліс будуть вивозити під виглядом «аграрної допомоги» як відплату за військову допомогу Заходу. Пропагандисти поширюють повідомлення, що Україні доведеться розплачуватися за «борги», аби посіяти недовіру в українців до Заходу. Україна не є членом НАТО, однак має тісну співпрацю з цією організацією, на підставі якої Україні допомогають члени альянсу. НАТО засуджує вторгнення рф та надає Україні як партнеру безпрецедентну допомогу з метою гарантування її основоположного права на самооборону. Координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі зазначає, що США прагнуть притягнути путіна до відповідальності. За його словами, країни мають допомагати Україні, адже війна також має негативний економічний ефект.

Також пропагандисти заявляють, що у якості «відплати» з України вивезуть чорнозем. Утім, дезінформатори поширювали заяви про нібито вивезення чорнозему до Європи ще до повномасштабного втогнення. У Міністерстві захисту навколишнього середовища та природних ресурсів зазначають, що близько 58 % українських земель зазнали деградації, а 20% забруднення. Через дії росіян українські грунти піддаються ерозіям та зневодненням.

Через агресію рф майже три мільйони гектарів лісу було пошкоджено, повідомив міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець. Щобільше, майже 500 тисяч га лісу перебуває на тимчасово окупованих землях або в зоні бойових  дій.

Раніше ми вже спростовували схожий фейк, нібито український ліс вивозять до Європи, поки Україна замерзає. Однак деревину також, найімовірніше, відправили за попереднім контрактом. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний