Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють інформацію про доходи Міхеіла Саакашвілі. Кажуть, за 13 місяців перебуванні на посаді голови Виконавчого комітету Національної ради реформ він отримав зарплату в розмірі 7 085 000 грн.
Проте Міхеіл Саакашвілі як голова Виконавчого комітету реформ виконує свої обов’язки на громадських засадах, тобто не отримує зарплату.
Президент України призначив Міхеіла Саакашвілі головою Виконавчого комітету реформ 7 травня 2020 року. Згідно з положенням про Виконавчий комітет реформ, голова комітету бере участь в роботі комітету на громадських засадах.
Виконавчий комітет реформ — це допоміжний орган при президентові України, який готує пропозиції щодо реформ та представляє їх у Національній раді реформ — консультативно-дорадчому органі при президентові з питань планування, узгодження позицій щодо впровадження в Україні реформ.
У червні 2020 року Державне управління справами, орган для матеріального забезпечення діяльності державних органів, у відповідь на запит інформаційного агентства «Українські новини» підтвердило, що члени Національної Ради беруть участь в її роботі на громадських засадах. Державне управління справами не виділяло коштів для забезпечення діяльності Національної ради реформ та її Виконавчого комітету.
Водночас Міхеіл Саакашвілі є співзасновником громадської організації «Офіс простих рішень і результатів», зареєстрованої 3 червня 2020 року. Громадська організація спеціалізується на дослідженні, розробці, підтримці реформ, які потім розглядають президент і Національна рада реформ. Згідно з фінансовим звітом, станом на кінець 2020 року бюджет організації формувався за рахунок безповоротної фінансової допомоги і добровільних внесків. Немає даних, що організація отримувала фінансування від державного чи місцевого бюджетів.
Останній фінансовий звіт, що знаходиться у відкритому доступі, стосується перших 10 місяців роботи організації.
Невідомо, який розмір зарплати Міхеіла Саакашвілі в цій організації. Оскільки Міхеіл Саакашвілі наразі не є чиновником або депутатом, він не подавав електронну декларацію про майновий стан і доходи за 2020 рік.
Утім, відома загальна сума видатків організації на оплату праці за перші 10 місяців — 5 691 055 грн. Станом на 1 квітня 2021 року в організації працювали 30 штатних співробітників. За логікою користувачів Facebook, Міхеіл Саакашвілі отримав за 13 місяців роботи 7 085 000 грн, тобто щомісячно він нібито отримував 545 000 грн. Таким чином, за 10 місяців організація мала би виділити 5 450 000 грн видатків (95,7% від усіх видатків на зарплату) виключно для оплати праці Міхеіла Саакашвілі. Такий сценарій видається нереалістичним.
VoxCheck припускає, що сума в розмірі 7 085 000 гривень виникла в результаті використання неперевіреної інформації, що поширювали минулого року. Так, у серпні 2020 році в українському сегменті Facebook (тут, тут і тут) поширювали наступне твердження: «Пройшло 100 днів роботи Саакашвіли з зарплатою в 20 000 доларів у місяць».
Ця інформація так само була представлена без жодних доказів. Якщо помножити 20 000 доларів США на 13 місяців і скористатись офіційним обмінним курсом станом на 7 червня 2021 року (рівно 13 місяців з дати призначення Міхеіла Саакашвілі), то вийде сума, дуже подібна до вказаної в дописі, — 7 095 400 грн.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний