БЕЗПІДСТАВНО: Західна зброя з України потрапляє до терористичних організацій

БЕЗПІДСТАВНО: Західна зброя з України потрапляє до терористичних організацій

15 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
1003

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські ЗМІ поширюють заяву президента Нігерії про те, що війна в Україні нібито стала джерелом постачання зброї терористам. У повідомленнях також наводять слова голови міноборони рф Шойгу про те, що зброя від України потрапляє на чорний ринок та розповсюджується у країнах Західної Азії.

Це — маніпуляція. Офіційно немає зафіксованих випадків того, що Україна перепродавала та постачала на чорний ринок зброю від західних партнерів.

У своїй промові на 16-му саміті глав держав і урядів Комісії басейну озера Чад, президент Нігерії Абуджа Бухарі справді повідомив, що війна в Україні посилила терористичний режим бойовиків: «На жаль, ситуація в Сахелі та війна, що вирує в Україні, є основними джерелами зброї та бойовиків, які посилюють ряди терористів у регіоні озера Чад. Значна частина зброї та боєприпасів, закуплених для ведення війни в Лівії, продовжує знаходити свій шлях до регіону озера Чад та інших частин Сахеля. Зброя, яка використовується для війни в Україні та росії, однаково починає просочуватися до регіону». Однак президент Нігерії не стверджував, що саме західна зброя, яку передають Україні, потрапляє до країн Африки.

Речник Пентагону Патрік Райдер зазначив, що США не мають жодної достовірної інформації про те, що Україна перепродає західну зброю. У Міноборони США неодноразово наголошували, що не бачать ознак того, щоб західну зброю використовували не за призначенням: «Ми не відстежуємо зброю. Ми знаємо, що українці використовують зброю, яку ми їм надали, і не бачили жодних ознак того, що ця зброя пішла кудись, окрім як для боротьби з росіянами».

Речник ЄС із питань зовнішньої та безпекової політики Пітер Стано ще в липні 2022 року наголошував, що інформація про нібито перепродаж Україною західної зброї є російською пропагандою. За його словами, росія веде дезінформаційну кампанію проти України, ЄС та НАТО, аби виправдати свої злочини, ввести в оману людей по всьому світу та маніпулювати фактами.

Раніше поширювалася дезінформація про нібито контрабанду зброї з України у Фінляндії. Утім, у відповідь українському посольству в Гельсінкі фінська поліція повідомила, що не має підтвердженої інформації про поставки контрабандної зброї з України.

До цього VoxCheck вже спростовував статтю британського видання Financial Times про те, що Україна ніби продає західну зброю. Насправді стаття містила маніпулятивні тези та посилання на анонімних співрозмовників.

Російські медіа масово поширювали фейки про те, що користувачі з України перепродають зброю в даркнеті. Журналісти BBC провели розслідування і виявили, що ці оголошення були несправжніми.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний