«Були майже на грані виснаження, але ми встояли»: як змінилася система охорони здоров’я України за час війни

«Були майже на грані виснаження, але ми встояли»: як змінилася система охорони здоров’я України за час війни

Photo: Євгеній Бородавко
1 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
1087

19 травня 2023 у рамках Міжнародної конференції «Вперед і вгору: реформування України під час війни», яку організувала ГО «Вокс Україна» за підтримки The National Endowment for Democracy (NED), пройшла панельна дискусія «Крізь війну. Кому допомогла система охорони здоров’я». В обговоренні взяли участь заступниця Голови Національної служби здоров’я України Ірина Надашкевич, виконавча директорка БФ «Пацієнти України» Інна Іваненко та Світлана Сліпченко, керівниця проєкту VoxCheck, ГО «Вокс Україна». Модерувала дискусію Анастасія Іванцова, комунікаційна директорка ГО «Вокс Україна».

Спікери дискусії розповіли, із якими викликами довелося зіткнутися медичній системі Україні в умовах війни та як трансформувалася система охорони здоров’я із початку повномасштабного вторгнення. 

Встояти

Росія під час свого вторгнення зруйнувала багато українських лікарень, і тому пацієнти фізично не могли отримати доступ до медичних послуг. Це стало значним викликом для української системи охорони здоров’я. Інна Іваненко розповіла, як у фонді «Пацієнти України» намагалися допомогти державі з цією проблемою. 

«За даними Міністерства охорони здоров’я, 1400 лікарень зазнали пошкоджень внаслідок російської агресії. 177 лікарень — зруйновані вщент, вони не підлягають відновленню. <…> Зі свого боку, ми включилися в цей процес. Ми відремонтували, зробили базові ремонти у 25 лікарнях, і 39 у нас ще стоять на черзі. 4 лікарні ми будемо відбудовувати з нуля, бо вони зруйновані до фундаменту, на жаль,» — пояснила Іваненко.

Постраждала через війну також і велика кількість аптек в Україні. Так, якщо за місяць до повномасштабного вторгнення майже 9,6 тис. аптек відпускали ліки, то у березні минулого року їх стало 6 тис. Водночас, як сказала Ірина Надашкевич, аптеки змогли відновити свою работу в перші місяці та продовжити співпрацю за програмою реінбурсації. Відтак, уже в грудні 2022-го в Україні працювало понад 9 тис. аптек, а у травні цього року — 13 тис.

Змінитися

Іншим викликом для пацієнтів стала реабілітація. Поранені бійці потребують комплексної медичної допомоги. Саме тому наприкінці року НСЗУ створив окремий пакет медичних послуг  — «Комплексна реабілітація». Водночас, за словами Інни Іваненко, проблема полягала в тому, що в Україні не вистачало досвідчених фахівців, які можуть надавати реабілітаційні послуги, адже їх навчали за старими радянськими стандартами. 

«І тому ми от разом з МОЗ, з ВООЗ, ще з дуже багатьма партнерами — Офіс Президента приєднується до нас, і міжнародні партнери приєднуються до нас, ми будуємо, розвиваємо систему реабілітації, яка на міжнародних стандартах, на стандартах ВООЗ, так як має бути у всьому світі, так і буде в Україні. Не швидко, скажу одразу, але буде,» — поділилася своїми думками Інна Іваненко.

Ірина Надашкевич зазначила, що в умовах війни НСЗУ довелося запроваджувати зміни в інтересах пацієнтів, щоб покращити доступ до медичної допомоги у період воєнного стану. Однією із таких змін стала поява важливого пакету психічної допомоги на первинці. Також лікарі первинки пройшли за дуже обмежений час навчання і отримали сертифікати. Це потрібно було зробити для того, щоб кожен громадянин міг без перешкод звернутися до лікаря первинки. Намагалася врахувати система охорони здоров’я і питання внутрішніх переселенців. 

«Було спрощення для ВПО щодо лікарів первинки. Вони мають право звернутися до лікарів первинки без декларації, тобто не до свого лікаря. І це дуже важливий крок в перегляді наших вимог до Програми медичних гарантій, бо пацієнт — це фокус,» — каже Ірина Надашкевич.

Ще одне досягнення української медицини — це запровадження програми «Єдиний медичний простір». Ця система передбачає, що кожна людина, незалежно від її віку чи статусу може звернутися в будь-який медичний заклад. 

Протидіяти

Водночас росія намагається дотепер підірвати здоров’я українців не лише за допомогою ракетних атак, знищуючи лікарні, руйнуючи аптеки та вбиваючи мирне населення, але й за допомогою численних фейків. Так, із початку повномасштабного вторгнення кремль ще більше посилив війну на інформаційному фронті. Як зазначила Світлана Сліпченко, очільниця проєкту VoxCheck, після 24 лютого російська пропаганда активізувалася і у напрямку дискредитації системи охорони здоров’я. Починаючи з минулого року і до сьогодні VoxCheck спільно з проєктом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» постійно аналізує український, російський і білоруський інформпростори на фейки, що пов’язані з медичною системою України. За словами Світлани Сліпченко, зараз в основній масі дезінформації таких фейків приблизно 20%. Разом із тим, слід розуміти, що російська дезінформація про медицину стала набагато агресивнішою.

«За темами фейків на першому місці те, що є найбільш абсурдним — так звані секретні біолабораторії США в Україні, де нібито створюють нові віруси або бойових птахів чи комарів, щоб атакувати росіян. Ці фейки надзвичайно популярні не лише в українському інформпросторі, те, що таргетується на українців, а й у європейському», — повідомила Світлана Сліпченко

Вона зазначила, що фейки на цю тему в європейських медіа з’являються принаймні декілька разів на місяць у нових і нових варіаціях. На другому місці, за словами очільниці VoxCheck, — тема чорної трансплантології в Україні — нічим непідтверджені, вигадані і ніким не зафіксовані чорні трансплантологи, які нібито працюють на лінії фронту, вилучають органи загиблих бійців та перепродають їх за кордон тощо. Третя з найпоширеніших тем фейків про охорону здоров’я — це нівелювання української реформи охорони здоров’я та повідомлення про те, що буцімто Росія навіть відновлює медичні послуги на окупованих територіях та вливає у це мільярди рублів. 

«Весь цей абсурд нічим не можна підтвердити. Ворожа пропаганда всіляко маніпулює чутливою темою охорони здоров’я, аби показати Україну як неспроможну державу, не здатну захистити громадян», — підкреслила Світлана Сліпченко.

Світлана Сліпченко радить: якщо підозрюєте, що помітили дезінформацію щодо системи охорони здоров’я, можете скористатися двома рецептами для перевірки. Наприклад, слід подивитися, чи не спростовували вже цей фейк у базі «Detox від пропаганди». І, безумовно, слід самостійно звірити цю інформацію з офіційними джерелами інформації (МОЗ, НСЗУ, Центр громадського здоров’я), а також відповідними громадськими організаціями, як «Пацієнти України» або «Донор.ua», що профільно займаються темами охорони здоровя.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний