Чому не можна дозволити перетворити війну на заморожений конфлікт

Чому не можна дозволити перетворити війну на заморожений конфлікт

1 Листопада 2022
FacebookTwitterTelegram
3410

Повільне просування росії в Україні в поєднанні зі значними військовими втратами означає, що путін відчайдушно потребує паузи у війні, щоб відновити силу своєї слабнучої армії. Це може на певний час заморозити конфлікт,  проте не принесе тривалого миру Європі. Незважаючи на останні невдачі, путін не полишає надії знищити Україну та відновити вплив росії на теренах колишньої російської імперії. Щоб запобігти новій війні, потрібно зробити так, щоб росія зазнала рішучої поразки та була змушена відмовитися від своїх імперських амбіцій.

росія причетна до більшості заморожених конфліктів новітньої історії, в яких вона розпалювала сепаратистські конфлікти в пострадянських країнах і встановлювала маріонеткові режими, які не мають загального міжнародного визнання. Придністров’я, Південна Осетія та Абхазія, так звані «народні республіки» на Донеччині та Луганщині – всі вони є прикладами такої політики.

Після провалу захоплення Києва та поразки на Харківському напрямку кремль прагне захопити якомога більше українських земель та «заморозити» конфлікт шляхом встановлення перемир’я та втягнення України в тривалі й марні мирні переговори. Такий розвиток подій можуть вітати ті, хто відчуває втому від війни. Однак, як показує досвід Донбасу, заморожений конфлікт із росією є не завершенням війни, а кроком до повного знищення української державності та подальшого нападу росії.

Ми знаємо, що амбіції путіна не закінчуються Україною. Його історичні «нариси» та порівняння себе з Петром І свідчать про те, що він вірить у право росії на територію колишньої російської імперії. Ми не знаємо, на яку країну він нападе після України. Ми лише знаємо, що він це зробить.

Після восьми місяців бойових дій росія відчуває тяжкі наслідки війни. Санкції руйнують російську економіку та перешкоджають виробництву нової зброї. Водночас твердий український опір, підтримуваний західною зброєю та боєприпасами, спричинив серйозні втрати російських військ та змусив путіна оголосити масову мобілізацію в росії.

Це лякає путіна. Йому необхідно тимчасово заморозити війну, щоб відновити боєздатність своїх військ та поповнити запаси озброєнь та амуніції. Однак такий заморожений конфлікт лише поглибить довгострокові безпекові та економічні проблеми в Європі та решті світу.

По-перше, путін використає цей період для того, щоб посіяти розбрат серед союзників України за допомогою пропагандистських і дезінформаційних кампаній, а також спробує скористатися втомою від війни, спричиненою високими цінами на енергоносії, дефіцитом продовольства та меншою увагою з боку ЗМІ. Він скористається перемир’ям, щоб спробувати домовитися про скасування санкцій, які наразі заважають працювати російській економіці та військовій промисловості.

По-друге, заморожений конфлікт поглибить гуманітарну катастрофу, яка розгортається на окупованих українських землях, і не дасть українським переселенцям повернутися додому. Окупований Донбас є вагомим аргументом на користь того, чому не можна допустити нового замороженого конфлікту. Перша та друга Мінські угоди, яких Кремль ніколи не дотримувався, дозволили окупантам тероризувати місцеве населення, знищити його економічно та завдати незворотної шкоди навколишньому середовищу через невміле управління конфіскованими хімічними заводами та шахтами.

На новоокупованих територіях незаконно утримують, допитують, катують, ґвалтують і вбивають тисячі українців у так званих «фільтраційних таборах». Поза ними українське населення насильно депортують до росії, викрадають та вбивають обраних посадовців, насильно запроваджують російські навчальні програми та мову в школах, де дітям заборонено розмовляти українською. Чим довше триватиме окупація, тим важче буде знову заселити ці території та реінтегрувати їх в Україну.

По-третє, якщо путіну вдасться домогтися замороженого конфлікту в Україні, він “продасть” це російському населенню як перемогу. Це зміцнить його політичну підтримку в росії й збільшить шанси на нову війну в майбутньому. Ба більше, якщо путін вийде відносно неушкодженим після ведення жорстокої війни, це підбадьорить інших авторитарних агресорів і зробить життя нашої планети менш безпечним.

Якщо неможливо допустити заморожений конфлікт, то що ж можна зробити, щоб запобігти цьому? Найкращий шанс путіна заморозити конфлікт – зробити це з позиції сили. Це дало б йому змогу захопити якомога більше українських територій та спробувати нав’язати Україні велику кількість власних вимог. У короткостроковій перспективі цьому можна запобігти, забезпечивши безперервний потік зброї та боєприпасів в Україну. Мова не лише про оборонну, а й наступальну зброю, що дозволить Україні повернути власні території та завдати ударів по російських лініях постачання та складах боєприпасів, зокрема на території росії. Щоб забезпечити перемогу України та поразку росії, потрібно також об’єднати ресурси сюзників, що дозволить Україні замовляти та купувати зброю безпосередньо у виробників без узгодження обмежень різних країн на реекспорт зброї через проблеми з ліцензіями.

У довгостроковій перспективі необхідно посилити можливості України самостійно захищати свої кордони. Надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС є першим кроком у цьому напрямку, проте цього недостатньо. Його мають доповнити гарантії безпеки з боку союзників України, щоб залучати іноземних інвесторів і допомагати українській економіці трансформуватися й інтегруватися в економіки ЄС.

Більш рання версія цієї статті опублікована у Frivarld.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний