Довіряй, але перевіряй. Три головні правила медреформи | VoxUkraine

Довіряй, але перевіряй. Три головні правила медреформи

14 Червня 2019
FacebookTwitterTelegram
50

Чому до підписання декларацій не варто ставитись формально і як правильно реалізувати своє право на безоплатну медичну допомогу

Будь-яка трансформація, в тому числі і охорони здоров’я – це рух. А кожний рух відбувається за чіткими правилами. Саме дотримання правил допоможе всім учасникам процесу – пацієнтам та лікарям – успішно пересуватись та досягати своєї мети у системі координат охорони здоров’я.

А тепер – про правила.

Правило перше: декларація

Українці вперше в історії отримали право вільно обирати та змінювати свого лікаря незалежно від місця проживання чи реєстрації. Цим правом уже скористалися 27,7 мільйонів громадян. В електронній системі охорони здоров’я зареєстровано понад 22 000 лікарів, які надають первинну медичну допомогу. 1 267 медичних закладів первинки мають договори з НСЗУ і уже отримали понад понад 10 мільярдів гривень за договором – за послуги, надані конкретним пацієнтам.

Юридичне підтвердження вибору пацієнтом  свого лікаря – це декларація, яку пацієнт подає у медичний заклад. І саме в той заклад Національна служба здоров’я надсилатиме кошти за договором. Отже, декларація потрібна і для того, щоб держава знала, куди спрямувати кошти за обслуговування пацієнта.

Для пацієнта декларація є точкою входу у систему охорони здоров’я та відкриває доступ до пакету медичних гарантій – переліку безоплатних медичних послуг. Сьогодні це – пакет медичних послуг на первинній ланці, а також можливість за необхідності отримати електронний рецепт на лікарські засоби за урядовою програмою “Доступні ліки”. Так само, як без водійських прав ми не можемо сісти за кермо, так і без декларації ми безоплатно отримаємо медичну допомогу лише у невідкладному стані. Саме тому так важливо обрати свого лікаря та оформити цей вибір  відповідним чином.

Правило друге: відповідальне внесення достовірних даних в електронну систему  

Не можна ставитися до порядку вибору лікаря, а отже, й до подання декларації, формально. Внесення некоректних даних в електронну систему охорони здоров’я може створювати незручності, перешкоди і навіть унеможливити доступ до медичних послуг.

Лікарі та керівники медичних закладів при оформленні декларацій з пацієнтами повинні суворо дотримуватися Порядку вибору лікаря, затвердженого наказом МОЗ №503. Це – не просто формальний перелік, це чітко визначені і закріплені законодавством  вимоги до декларацій та їх оформлення. Тільки декларації, подані з дотриманням всіх цих вимог, можуть бути оплачені НСЗУ. І це потрібно пам’ятати лікарям та керівникам медичних закладів. В багатьох закладах вже стала звичною практика внутрішніх перевірок правильності укладання декларацій.

Пацієнти при поданні декларації про вибір лікаря мають звернути увагу на наступне:

  • пацієнт обов`язково має переконатися у правильності внесених даних;
  • пацієнт обов’язково має власноруч підписати два примірники декларації, видрукованої з електронної системи охорони здоров’я;
  • при поданні декларації слід зазначати актуальний номер мобільного телефону.

Варто пам’ятати: ніхто, окрім пацієнта або його законного представника, не може за нього здійснити вибір свого лікаря та подати відповідну декларацію до медичного закладу. Свій примірник декларації пацієнт повинен зберігати.

Лікар не має права без відома пацієнта вносити в електронну систему охорони здоров’я його персональні дані. Це порушення права пацієнта на вільний вибір лікаря та законодавства про захист персональних даних. Крім того, така декларація вважається укладеною з порушеннями і не може бути оплачена НСЗУ. Якщо пацієнт стикнувся з такими порушенням його прав, він може звернутися до інформаційно-довідкової служби НСЗУ за коротким номером 16 77 та написати офіційну скаргу.

Правило третє: верифікація

Національна служба здоров’я України суворо стежить за  внесенням коректних та правдивих даних до електронної системи охорони здоров’я, підтриманням актуальних даних в цій системі. Адже оплати закладам за надані медичні послуги здійснюються на підставі звітів, які формуються на підставі інформації, внесеної медзакладами до системи.

НСЗУ вправі здійснювати перевірки та верифікацію даних, які зберігаються у центральній базі даних електронної системи охорони здоров’я. Це потрібно для того, щоб уникати дублікації даних в системі, деактивовувати дані про померлих та здійснювати оплату за актуально існуючими деклараціями.

Такий підхід – запорука цільового та ефективного використання бюджетних коштів.

За результатами перевірок та моніторингу даних у системі НСЗУ може приймати рішення про деактивацію декларацій. Причини деактивації можуть бути наступні:

  • звільнення лікаря з закладу охорони здоров`я (чи смерть лікаря);
  • внесення некоректних даних пацієнта, що призвело до порушення прав іншого пацієнта (встановлення факту внесення з помилкою ІПН, реквізитів інших документів, що унеможливлює внесення декларації справжнього власника ІПН;
  • недотримання порядку вибору лікаря з боку працівників закладів охорони здоров`я (відсутність декларацій з підписом пацієнта, заповнення декларації не за формою або «від руки»).

Якщо з будь-яких причин декларацію було деактивовано в електронній системі охорони здоров`я – це в жодному разі не означає, що пацієнт втратив право на отримання безоплатних медичних послуг. При першому зверненні до лікаря, який надає первинну медичну допомогу, пацієнт може переподати декларацію і отримати весь гарантований державою пакет медичних послуг на первинці.

Окрім того, важливо знати, що перелік медичних послуг з первинної медичної допомоги, які оплачує Національна служба здоров’я України за пацієнта, затверджений наказом МОЗ № 504, з яким можна ознайомитись за посиланням.

Пацієнту варто знати свої права та безоплатно отримувати в повному обсязі медичні послуги, які йому гарантує держава.

Автори