Головна проблема української приватизації | VoxUkraine

Головна проблема української приватизації

21 Липня 2018
FacebookTwitterTelegram
82

12 липня Центр економічної стратегії провів панельну дискусію «Чи є суспільний запит на чесну приватизацію?», під час якої експерти обговорили, як зробити приватизацію джерелом інвестицій, зростання добробуту громадян, створення нових робочих місць, звільнення державних підприємств від корупції та підвищення ефективність цих підприємств. Екс-міністр фінансів Словаччини та співголова Стратегічної групи радників з підтримки реформ Іван Міклош розповів, чому успіхи української приватизації на сьогодні є мінімальними.

Чесна, прозора та професійна приватизація є однією з головних передумов стійкого економічного розвитку та використання потенціалу країни. Проте варто вказати, що за більш як чотири останні роки прогрес приватизації в Україні залишився нульовим.

Головною причиною цього є нестача політичної волі для впровадження необхідних змін. Спершу процес затримували недоліки законопроекту щодо приватизації державного майна (проект закону №7066 був прийнятий лише в січні 2018 року), потім – інші чинники.

Великою помилкою я вважаю те, що не було створене Міністерство приватизації. Фонд держмайна має бути виконавцем ухвалених урядом рішень. Коли ж відповідного міністерства немає, ніхто не відчуває прямої відповідальності за процес приватизації і, відповідно, це відбивається на успішності приватизації.

Фонд держмайна має бути виконавцем ухвалених урядом рішень. Коли ж відповідного міністерства немає, ніхто не відчуває прямої відповідальності за процес приватизації і, відповідно, це відбивається на успішності приватизації.

Загалом, приватизація для будь-якої країни – дуже чутливе питання. В Україні одна з причин цього – державні підприємства, яких наразі є 3500, часто пов’язані з корупцією, з певними політичними силами, та є в цілому неефективними.

Ми вже маємо закон щодо приватизації, проте якщо поглянути на тріаж, то у ньому закладено продаж лише 9% від усіх державних підприємств. А отже, вдало виконавши план, ми вирішимо лише 9% проблеми неефективності, корупції та політичного волюнтаризму. Припустимо, треба почати, і дев’ять – це краще, ніж нічого.

Приватизація – це один з найбільш надійних способів залучення інвестицій. Не буде інвестицій – не буде зростання. Емпірично доведено, що якщо держава хоче стабільно зростати на більше ніж 6% щорічно, вона має мати інвестиції на рівні 25-30%. В Україні на сьогодні ми маємо лише 19%. Що це означає? Це означає, що для підняття цього показника до 25% необхідно залучати не менше ніж 10 млрд доларів щорічно (не лише іноземних).

Відсутність реформ та недостатній прогрес у приватизації – одна з головних причин того, що українська економіка сьогодні не є конкурентоспроможною.

Відсутність реформ та недостатній прогрес у приватизації – одна з головних причин того, що українська економіка сьогодні не є конкурентоспроможною.

25 років тому конкурентоспроможність української промисловості була вищою, ніж у Чехії та Словакії. Україна експортувала літаки, ракети. Сьогодні ситуація інакша. 57% чеського експорту складає конкурентоспроможне машинобудівництво, цей показник у словацькому експорті – більше 50%. Основним експортним продуктом України на сьогодні виступають сировина та продукти харчування.

Через відсутність приватизації в Україну не прийшли інвестори, які могли б залучити в країну нові технології та вивести її на нові ринки. 20 років назад ВВП на душу населення в Словакії був майже таким самим, як і в Україні. Сьогодні ситуація докорінно змінилася.

Також варто зазначити, що 10 найприбутковіших підприємств Словакії належать іноземцям – інвесторам з Німеччини, США, Південної Кореї, Великої Британії і так далі. Чотири з цих компаній – колишні державні підприємства, приватизовані стратегічними інвесторами.

Якщо ж подивитися на 10 найприбутковіших компаній України, то з них три належать державі, шість – приватним власникам (найбільше з них – Ахметову), і лише один – АрселорМіттал – належить іноземному інвесторові.

Одна з найважливіших передумов використання потенціалу України – швидка та прозора приватизація. Але вона буде ефективною лише тоді, якщо буде проведена професійно. Мала приватизація має проходити через аукціони, велика – через радників.

Одна з найважливіших передумов використання потенціалу України – швидка та прозора приватизація. Але вона буде ефективною лише тоді, якщо буде проведена професійно. Мала приватизація має проходити через аукціони, велика – через радників. Чому радники необхідні? Без них професійна та вдала приватизація неможлива. З боку потенційних інвесторів виступатимуть найкращі аналітики, економісти та юристи світу. Якщо з боку України будуть лише держслужбовці – битва буде нерівною. Потрібно найняти кращих експертів та дати їм мотивацію боротися за інтереси держави. Прив’язавши їхню оплату до success fee, ми гарантуємо те, що битва буде рівною, а результат – задовільним.

Що стосується часу, то ми втратили більше чотирьох років після Євромайдану. Чиста та прозора велика приватизація, за моїми підрахунками – це близько року на процес продажу великого підприємства. Але справжню ціну ви зможете отримати тільки у випадку, коли за підприємство будуть конкурувати справжні великі інвестори.

Приватизація необхідна, але реальна ціна створюється лише конкуренцією на ринку.

Автори
  • Екс-міністр фінансів Словаччини та співголова Стратегічної групи радників з підтримки реформ Іван Міклош
    Іван Міклош, віце-прем’єр-міністр та Міністр фінансів Словацької Республіки (2002-2006 та 2010-2012 рр.)