Київ готовий до земельної реформи, Північ та Південь пасуть задніх. Що регіони країни знають про мораторій | VoxUkraine

Київ готовий до земельної реформи, Північ та Південь пасуть задніх. Що регіони країни знають про мораторій

21 Грудня 2018
FacebookTwitterTelegram
17

20 грудня у Верховній Раді очікується розгляд питання земельного мораторію – буде його подовжено чи в Україні з’явиться шанс запустити у наступному році реальний ринок землі. Заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії Дмитро Яблоновський аналізує обізнаність українців щодо мораторію та реформи земельного ринку.

Рівень обізнаності щодо реформи земельного ринку найвищий у центральних регіонах – 16,9% опитаних, в той час як у Києві, перенасиченому інформацією, жоден респондент не був впевнений у тому, що він знає про майбутнє відкриття ринку достатньо. Найбільше людей оцінюють свої знання про реформу як недостатні – 60,9% по країні в цілому, і приблизно на цьому рівні по всіх регіонах. В той час на заході найменше тих, хто ніколи не чув про реформу – 5% проти 14,7 в середньому по країні. У східних областях цей показник найвищий – майже кожен четвертий нічого не знає про плани на відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення.

Могло б здатись, що на Заході більше опитаних пов’язані з землею – володіють нею або мають таких родичів. Однак дані опитування показують, що відсоток тих, хто володіє паєм, майже однаковий – 15,6% на Заході і 16% на Сході. Частка тих, в кого родичі володіють паєм, так само знаходиться на одному рівні – 27,7% і 26,8% відповідно. Серед опитаних киян майже ніхто не володіє ділянкою персонально.

В центрі і на Заході найбільше респондентів назвали земельну реформу найважливішою для розвитку України і особистого збагачення (Графік 1). В той же час, порівняно з іншими реформами земельна не є важливою для населення в цілому (її поставили на сьоме місце за значимістю для України), але значно важливішою для власників паїв – для них вона на четвертому місці після медичної, пенсійної і антикорупційної реформ).

Одним з найбільш популярних факторів на підтримку відкриття ринку є те, що під заставу землі можна буде отримати кредит і розвивати бізнес. Передбачувано більш підприємницький захід країни і столиця підтримують дану тезу найбільше.  

Одним з найбільших страхів респондентів є те, що після відкриття ринку землю скуплять олігархи. Цей страх може вважатись виправданим, враховуючи концентрацію капіталу в руках кількох найбагатших і найвпливовіших осіб і низький рівень правовладдя в Україні. Бачимо залежність між тим, що люди не вважають реформу ринку землі важливою і схильністю підтримувати розповсюджені міфи про неї – зокрема, на півдні і півночі, де кожні 3 з чотирьох вважають олігархів загрозою майбутньому ринку.

Варто зауважити, що частка респондентів, які погоджуються з реальністю певних страхів (наприклад, про купівлю всієї землі олігархами чи іноземцями, або занижену вартість землі) – коливалася упродовж періоду спостереження (з березня до листопада).

В залежності від того, як сформульовано питання щодо ставлення до майбутнього ринку землі,  частка його прихильників і противників може коливатись. Як бачимо на графіках нижче, більше людей схильні підтримувати розширення власних майнових прав на землю. Також майже в усіх регіонах переважає частка людей, яким «складно відповісти» на питання щодо мораторію, але легше – щодо їхнього права розпоряджатись земельними ділянками. В Києві і в західних областях ствердно на обидва питання відповіли найбільше респондентів. Цікаво, що в Києві, як зазначалось раніше, серед опитаних майже не було землевласників, але рівень підтримки реформи є найвищим. Натомість серед інших регіонів на заході найменше тих, хто не визначився (що може бути пов’язаним з вищою обізнаністю).

Автори