Медицина 2019: чи вистачить 95,8 млрд грн, які закладені в бюджеті 2019, на медичну реформу | VoxUkraine

Медицина 2019: чи вистачить 95,8 млрд грн, які закладені в бюджеті 2019, на медичну реформу

23 Листопада 2018
FacebookTwitterTelegram
14

18 жовтня 2018 року парламент проголосував за поправки до державного бюджету України на 2019 рік. Лідер проекту Budget WatchDog Галина Калачова розповідає, як у наступному році фінансуватиметься медична реформа.

Резюме. Реформа стартувала у 2018-му з первинної ланки меддопомоги — сімейні лікарі-терапевти. Було змінено принцип фінансування закладів первинної медичної допомог, створено Національну службу здоров’я, яка укладатиме з медзакладами договори і закуповуватиме у них послуги з медичного обслуговування населення.

Плани на 2019 рік — старт реформи спеціалізованої допомоги, запуск електронної медичної документації. З 2020 року планується реформа високоспеціалізованої ланки меддопомоги.

Основні закони. У жовтні 2017 року Верховна Рада прийняла закон «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів» та внесла зміни до Бюджетного кодексу щодо забезпечення державних фінансових гарантій надання медичних послуг та лікарських засобів. (Закон мав 3 бали з 5 можливих у індексі iMoRе).

Фінансування. В бюджеті є гроші на реформу. У наступному році Мінфін запропонував встановити видатки держбюджету на охорону здоров’я на рівні 95,8 млрд грн, що на 10% більше, ніж у 2018 році. Основним видатком лишиться медична субвенція, тобто 55,5 млрд грн. Значно (у 2,3 раза) зростуть видатки на НСЗ, використання яких описане нижче в планах.

Що буде у 2019 році. У галузі охорони здоров`я у поданому Мінфіном у вересні проекті бюджету на 2019 рік заплановано багато змін.

  • Передбачається, що до кінця 2018 року первинна ланка медичної допомоги перейде на нову модель роботи. З квітня адмініструвати програму «Доступні ліки» буде не МОЗ, а Національна служба здоров’я. Ця передача дозволить вирівняти дисбаланси при розподілі коштів і змістити контроль за цим розподілом з місцевого рівня на центральний — НСЗ працює за прямими контрактами з аптеками, тоді як зараз кошти на «Доступні ліки» розподіляються у вигляді субвенції на обласний рівень і вибираються населеними пунктами з різною динамікою.
  • Друга важлива зміна — з 1 січня 2019 передбачається перехід на електронні медичні записи — історія хвороби, направлення оформлюватимуться в електронному вигляді. З 1 квітня запрацює електронний рецепт, а з 1 липня — електронний лікарняний.
  • Наступного року стартує другий етап медичної реформи — з липня планується перехід на оплату 37 послуг вторинної допомоги (консультації, діагностика) за єдиними для всієї країни тарифами. Програма-максимум для МОЗ — перевести на нову систему 30% закладів вторинної медичної допомоги. В поліклініках з’являться офіційні платні послуги. За планом, платними будуть послуги, які не мають критичного впливу на здоров’я — кімнати аромотерапії та психологічного розвантаження, масажі, мануальна терапія.
  • Четвертий реформаторський компонент в сфері охорони здоров’я — підготовка до реформи стаціонарної ланки. В бюджеті заплановані кошти на запуск пілотного експерименту у Полтавській області. Він передбачає, що всі заклади у Полтавській області, які надають медичні послуги лікувального характеру з 1 квітня 2019 року будуть заключати договори з Національною службою здоров’я і фінансуватися не за рахунок субвенції, а за рахунок оплати НСЗ наданих лікарнями послуг.
Автори