У середу, 9 травня, ціна нафти марки Brent піднялася вище $77 за барель вперше з 2014 року. Також подорожчала техаська нафта WTI: її ціна склала $71,11. Станом на 10 травня тренд зберігся: вранці нафта Brent коштувала вже $77,66. Чим подорожчання нафти загрожує українцям, пояснює директор Консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн.
Зростання цін на нафту відбувається на тлі новин про атаку американців на базу в Сирії. Це вплинуло і на Україну, оскільки ми на 80% залежимо від імпорту моторних палив. Таким чином, для нас підвищення світових цін на нафту буде означати підвищення цін на внутрішньому ринку.
Графік: Investing.com
Втім, це підвищення може бути не особливо швидким, оскільки ціни мають певну інерцією, певний запас, який забезпечить затримку реакції на зростання вартості нафти.
Потрібно подивитися – якщо ситуація не зміниться протягом тижня, тоді можливий різкий стрибок. Яким він буде, поки сказати складно.
В цілому, що стосується цін, нам цікавіші ціни на нафтопродукти, ніж на чисту нафту, а у даній ситуації є і сприятливі моменти. Один з таких моментів – низький курс долара, адже курс долара для імпортера, яким ми є, це головний чинник ціноутворення.
Наприклад, взимку підвищення цін на нафту співпало з девальвацією гривні, тому це було відчутно. Зараз же, незважаючи на те, що ціни на нафту ростуть, курс залишається стабільним. Будемо сподіватися, що така ситуація збережеться.
Але немає лиха без добра: досвід останніх трьох років показує, що високі ціни на нафту – це не завжди шкідливо для нашої країни, а іноді навіть корисно. Україна – країна, орієнтована на експорт, і коли тримаються високі ціни на нафту, стають дорожчими продукти, які ми експортуємо – хімія, метали, агропродукція. Відповідно, при високих цінах на нафту українські експортери заробляють більше.
Звичайно, зростання цін на нафту вплине на підвищення цін на паливо для споживачів, але поки це буде не дуже помітно. В найближчому майбутньому я не бачу підвищення серйознішого, ніж на гривню за літр. Що буде далі – нам ще належить дізнатися.