5 жовтня Вища кваліфікаційна комісія суддів України почне перевіряти 342 кандидатів, які подали заявки на посади суддів новоствореного Вищого антикорупційного суду. Експерт судової групи Реанімаційного пакету реформ Роман Маселко аналізує оприлюднені списки кандидатів, критерії відбору, шанси на створення ефективного антикорсуду та прогнозує коли він запрацює.
Чи багато серед 342 кандидатів сумнівних особистостей
Особливість списку кандидатів у тому, що там мало відомих прізвищ. Є декілька, які на конкурсі у Верховний Суд були визнані Громадською радою доброчесності, а деякі навіть ВККС, недоброчесними.
Кандидат | Статус |
Мальвіна Данилова, Олег Чорнобай, Едуард Давиденко, Петро Бурда | Визнані недоброчесними |
Оксана Голуб, Майя Бутенко, Олександр Сингаївський | Судді Майдану |
Тарас Оксюта, Вікторія Кицюк, Олег Кімстачов, Тетяна Демчина (колишня дружина заступника голови СБУ Павла Демчини) | Судді з сумнівною репутацією |
Олексій Шевчук, Дарія Козій | Адвокати з сумнівною репутацією |
Кандидатів з позитивною серед громадськості репутацією – одиниці. Є відома суддя-викривач Лариса Гольник та суддя Роман Брегей. Але через штучно створені юридичні перепони їх можуть взагалі не допустити до конкурсу. Є і один з адвокатів Небесної Сотні – Маркіян Галабала.
Але щодо більшості кандидатів дуже мало відомо. Багато подалось з регіонів. З одного боку, це добре, а з другого – створює ризик, що до суду потраплять багато «темних конячок», які невідомо як будуть реагувати на намагання на них впливати.
Критерії відбору: ефективність та слабкі місця
Процедура відбору переможців залишилась такою ж, як і до Верховного Суду – з усіма її недоліками. Що дійсно помінялось, так це можливості відсіювання недоброчесних. Громадська рада міжнародних експертів отримала повноваження, які дають їй можливість припинити участь у конкурсі тих, до яких у неї будуть питання. Таких кандидатів ГРМЕ має право передавати на розгляд спільного засідання з ВККС, і якщо за них не проголосують хоча б три представники ГРМЕ, ці кандидати вибувають з конкурсу. До ГРМЕ подались дійсно достойні кандидати, а тому є сподівання, що вони добросовісно та об’єктивно будуть виконувати свою роботу. Але є ряд моментів, які можуть істотно знівелювати позитивний ефект від залучення ГРМЕ.
Досі не вирішено питання доступу членів ГРМЕ до інформації. Може вийти так, що експерти будуть дуже обмежені у зборі та аналізі інформації. Наразі ВККС не дуже спішить сприяти вирішенню цієї проблеми. Зокрема, для цього було б достатньо, щоб кандидати при поданні заявок на конкурс давали згоду на передавання та використання своїх персональних даних і ГРМЕ. Але ВККС не зробила цього. Тому питання залишається відкритим.
Також у законі є чіткий перелік, який говорить про можливість аналізувати лише членів сім’ї кандидата. Тому не факт, що ГРМЕ зможе мати претензії до кандидатів, у якого сумнівне майно зареєстровано на маму, тещу, дядька.
Можуть зіграти і «труднощі перекладу». При цьому не лише у питанні мови, але й у розумінні «українських реалій». Одна річ – обирати кращого, інша – визначати гіршого. Іноді при розумінні того, що кандидат є недоброчесним, буде недостатньо юридично значимих доказів для цього, особливо в очах іноземця. Тому деякі сумнівні кандидати можуть пройти сито ГРМЕ, а потім бути визнаними переможцями ВККС.
Але ключове у тому, що ГРМЕ не буде жодним чином залучене до визначення переможців. Це означає, що саме ВККС буде обирати суддів з тих, хто залишився. І тут залишились усі можливості для маніпуляцій, які були на конкурсі до Верховного Суду. Зокрема, бали кандидатам виставляються членами ВККС цілком закрито і без пояснення методології їх визначення. Ми не знаємо – хто і який бал поставив і чи такі бали виставляються за єдиними правилами. Тобто ВККС може «потрібному» кандидату поставити необґрунтовано завищені бали, а «небажаному» – занижені. І це ніхто не може перевірити. А бодай привідкрити цей процес ВККС навідріз відмовляється. На конкурсі у Верховний Суд були факти маніпуляції з балами. Наприклад, випадок з Михайлом Смоковичем, який не набрав мінімально допустимий бал на практичному завданні, але таки пройшов далі. Валентина Сімоненко попри посередні результати попередніх етапів конкурсу і негативний висновок ГРД «злетіла» з 56 на 19 місце у рейтингу.
Залишається проблема і з психологічними тестами. Зокрема, виявлено, що на конкурсі у Верховний Суд вищі бали отримували ті, хто демонстрував лояльність до керівництва. Тоді як найважливішою ознакою судді є незалежність і здатність протистояти впливу. Психологічні тести також не є гарантією: мінімум два судді, які пройшли оцінювання, через 2-4 місяці після цього були спіймані на хабарі.
Як на мене, існуюча модель підбору дозволятиме відсіяти кандидатів, про недоброчесність яких публічно відомо. Але переможцями можуть стати особи, які демонструють лояльність і, швидше за все, не стануть ті, хто своїми активними діями довели свою незалежність.
Ну, і всім нам треба розуміти, що Антикорсуд – це лише перша і друга інстанція. Третьою (касаційною) інстанцією для цього суду буде Верховний Суд. Саме він буде ставити остаточну крапку у всіх справах Антикорсуду і формувати обов’язкові для нього правові позиції. А Верховний Суд сформований і продовжує формуватись без участі ГРМЕ. Вже зараз у нього входить значна кількість суддів, які довели свою лояльність владі (Наставний, Слинько та ін.), і у доброчесності яких є сумнів. Тому навіть якщо буде сформовано справді незалежний Антикорупційний суд, його рішення завжди можуть бути скасовані Верховним Судом. Тому так важливо продовжувати стежити саме за конкурсом у Верховний Суд. До речі, якраз туди подалось багато одіозних.
Що буде після подачі заявок і розгляду
Після цього ВККС буде вивчати подані документи на предмет їх належності та повноти і приймати рішення про допуск до конкурсу. До речі, на конкурсі до Верховного Суду було не допущено майже 200 осіб (23 % від тих, хто подав заявки). Потім кандидати будуть проходити спецперевірку (НАЗК, СБУ, Нацпол, МОН та ін.), яка проводиться по документах.
Після цього пишуть тести і практичні завдання. Тут встановлюється мінімальний бал. Якщо кандидат його не набрав, то вибуває з конкурсу. Ті хто пройшов – йдуть на психологічні тести.
Фінальною стадією є співбесіда.
На кожному етапі кожен член ВККС, який входить у відповідну колегію, виставляє бали (всього є 1000 балів). З цих балів виводиться середній за кожен етап, а потім визначається сумарний бал, який і визначає місце кандидата у рейтингу.
ГРМЕ має право аналізувати усіх кандидатів на предмет доброчесності та наявності достатніх практичних навичок. За запитом не менше 3 членів ГРМЕ з кандидатом може бути проведена співбесіда на засіданні за участі не менше 6 членів ВККС.
По кандидатах, де у ГРМЕ є сумніви, не менше 3 її членів можуть ініціювати спеціальне спільне засідання ГРМЕ та ВККС, де шляхом голосування вирішується доля таких кандидатів. Якщо за продовження участі у конкурсі такого кандидата проголосувало менше 3 членів ГРМЕ, кандидат вибуває з конкурсу.
Переможців конкурсу визначає виключно ВККС за рейтингом, сформованим з вищезгаданих балів. Потім переможців передають до Вищої ради правосуддя, яка вирішує, чи вносити подання про призначення переможців конкурсу суддями. ВРП може відмовитись внести подання, якщо призначення когось з переможців може негативно вплинути на авторитет судової влади та довіру суспільства до неї.
Фінальне рішення приймає президент, який видає відповідний указ про призначення суддів. За Конституцією він не може не підписати цього указу і має зробити це протягом 30 днів. Але практика показує, що він може затягувати з цим.
Я переконаний, що суд будуть намагатися запустити до президентських виборів. В принципі, це реально, хоча для запуску Верховного Суду знадобився рік.