Від аварійної дороги до нової: 5 кроків для місцевих органів самоврядування | VoxUkraine

Від аварійної дороги до нової: 5 кроків для місцевих органів самоврядування

30 Серпня 2019
FacebookTwitterTelegram
119

В Україні з 2015 року відбувається оновлення інфраструктурних проєктів, зокрема доріг. Яка ситуація із ремонтом доріг по областях, як розподіляються кошти та як місцевій владі домогтися ремонту, розповідає Ольга Нос, регіональний координатор CoST Ukraine.

Одна з головних проблем – нерівномірний розподіл коштів. Наприклад, у 2018 році Вінницька САД (служба автомобільних доріг) уклала договори з підрядниками на суму 2,5 млрд грн, а Херсонська – лише на 0,3 млрд грн.

За даними аналітичного модулю порталу «Прозора інфраструктура»

Чому так відбувається? Справа у вчасному плануванні та використанні співфінансування

При плануванні закупівель розпорядники місцевих бюджетів збирають інформацію від громадян та органів місцевого самоврядування. На основі цієї інформації та власних обстежень формується перелік доріг, які планують ремонтувати наступного року – в залежності від наявного фінансування. 

Якщо у обласної влади не вистачає грошей на ремонт певної дороги, а потрібні кошти є в бюджеті ОТГ, району або населеного пункту, можна запропонувати співфінансування – навіть якщо це 99% вартості. Повідомити про готовність до співфінансування варто заздалегідь, ще до того, як переліки об’єктів подадуть на затвердження голові обласної державної адміністрації.

Вид ремонту визначає балансоутримувач після власного обстеження. Найкраще рішення для органів самоврядування – направити на обстеження також свого представника. Якщо при обстеженні дороги виявили недоліки, які вказують на необхідність капітального ремонту, – а це недостатня міцність дорожньої конструкції (дорожній одяг та земляне полотно), потрібно обов’язково зазначити це у зверненні з посиланням на нормативні документи. 

Наразі є велика диспропорція у розподілі коштів за видами ремонтів. Так, на капітальні ремонти доріг державного значення виділили 3 млрд грн, а на поточні середні ремонти – 26 млрд грн (у 2018 році по всіх обласних САД). 

Що потрібно зробити органам самоврядування для того, щоб місцеві дороги потрапили до плану робіт?

Головне – вчасно подати заявку. Тут як ніколи доречне прислів’я «готуй санчата влітку», а точніше, з березня.

  1. У березні потрібно зібрати звернення від громадян, оглянути ділянки, зафіксувати недоліки. 
  2. У травні – обрати пріоритетні ділянки в залежності від навантаження, наявності соціальних об’єктів та стратегії розвитку; розглянути можливість співфінансування ремонту. 
  3. Уже у червні варто направити звернення балансоутримувачу з проханням включити обрані ділянки до переліку доріг, які будуть відремонтовані наступного року. Для підсилення – залучити громаду. 
  4. З липня і до голосування бюджету потрібно контролювати зворотній зв’язок по зверненню, комунікувати з балансоутримувачем дороги, контролювати вибір виду ремонту, залучити до роботи депутатів-мажоритарників ВР та депутатів облради. 
  5. Наступного року дуже важливо під контролем громади моніторити закупівлі та контролювати роботи.

Цей матеріал став можливими завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цього допису є виключною відповідальністю організації Грантоотримувача і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів. 

Тренінги з моніторингу якості та закупівель дорожніх робіт відбуваються за підтримки програми USAID «ВзаємоДія!» в рамках проекту CoST Ukraine «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення». Цей Проект став можливим завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та щедрій підтримці американського народу.

За матеріалами VoxConnector

Автори