Як демонополізувати та приватизувати ДП «Укспирт» із користю для суспільства | VoxUkraine

Як демонополізувати та приватизувати ДП «Укспирт» із користю для суспільства

8 Листопада 2019
FacebookTwitterTelegram
126

Держава заявила про намір демонополізувати виробництво спирту та приватизувати державного монополіста з його виробництва — Укрспирт. Обидва кроки є позитивними. Про ситуацію із ДП «Укрспирт» розповідає заступник директора Центру економічної стратегії Дмитро Яблоновський.

Відповідно до результатів досліджень Центру економічної стратегії, державні підприємства є менш ефективними за приватні, також вони є джерелом корупції. У 2019 році рентабельність Укрспирту склала 1,6%, що виглядає замало для компанії, що займає монопольне становище на своєму ринку та не обтяжена додатковими соціальними зобов’язаннями, як Укрпошта чи Укрзалізниця. Укрспирт фігурує в численних кримінальних справах, пов’язаних не лише з корупцією, а навіть із замовними вбивствами. Приватизація є рішенням проблем – як неефективності, так і корупції. На думку радника міністра економіки з питань реформування спиртової галузі, в. о. директора Укрспирту Сергія Блескуна приватизація держпідприємства поповнить держбюджет на 6-7 мільярдів гривень та скоротить тіньовий обіг спирту.

Чому демонополізацію потрібно зробити до продажу?

Якщо необхідність приватизації Укрспирту не викликає сумнівів, то є питання стосовно демонополізації. Максимальний дохід від приватизації можливий, якщо Укрспирт залишиться монополістом. Але існує ризик, що замість корумпованої та криміналізованої державної монополії ми отримаємо таку саму, але приватну, контролювати яку буде набагато важче. Заплатити найбільшу ціну за такий актив буде готовий покупець, який очікує зберегти тіньові схеми заробітку вже за приватної монополії. На мою думку, варто пожертвувати частиною потенційних надходжень від приватизації, але зробити демонополізацію до продажу активу. 

Деякі експерти вважають, що така послідовність призведе до того, що виробники горілки замість купувати старі та зношені заводи Укрспирту побудують власні потужності, а державний концерн піде з молотка за ціною металобрухту. Слід зауважити, що приватний монополіст після приватизації буде мати стимул піти тим самим шляхом. Отже, збереження монополії після продажу не рятує від подальшого скорочення потужностей. 

Від приватизації до виробництва нових видів продукції

В умовах відсутності монополії покупець буде мати стимул максимізувати ефективність використання купленого майна. Подальше використання частини потужностей для виробництва спирту може бути неефективним, але ці виробничі майданчики можуть бути перепрофільовані. Кожен такий майданчик має підключення до комунікацій (вода, електрика) та під’їздні шляхи. Плани запуску нових видів продукції, наприклад, вже впроваджує державний Укрспирт разом із китайськими інвесторами. Приватний власник зробить таке перепрофілювання швидше та ефективніше. Оскільки Укрспирт – об’єкт великої приватизації, відповісти на питання, як правильно залучити такого приватного власника та підготувати концерн до продажу має інвестиційний радник.

Як вживання алкоголю впливає на економічне зростання?

Спирт – сировина для виробництва горілки, а споживання горілки часто створює негативні зовнішні ефекти для суспільства, так звані екстерналії. За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я у 2015 році в Україні 15,7% всіх злочинів були пов’язані зі вживанням алкоголю, у 2016 році 20,5% усіх смертельних випадків та приблизно 44% всіх смертельних випадків у ДТП сталися з людьми з високим вмістом речовин, пов’язаних з алкоголем. Зловживання алкоголем призводить до хвороб, лікування яких відбувається частково коштом усіх платників податків. Через зловживання алкоголем економіка втрачає частину робочої сили, яка могла б пришвидшити економічне зростання. 

Детінізація обігу спирту після приватизації та демонополізації у поєднанні з високою вартістю ліцензій та акцизів має сприяти зменшенню споживання міцних напоїв та відповідно й негативних наслідків від їх споживання. Також для мінімізації екстерналій держава може використовувати певні обмеження на роздрібну торгівлю та рекламу, не порушуючи при цьому рівних правил гри для окремих гравців.

Автори