«Зайві» мільярди на фінансування ремонту доріг. Які регіони не використали «дорожні» кошти у 2018 | VoxUkraine

«Зайві» мільярди на фінансування ремонту доріг. Які регіони не використали «дорожні» кошти у 2018

28 Грудня 2018
FacebookTwitterTelegram
124

На початку грудня 2018 року Міністерство інфраструктури оприлюднило статистику використання регіонами коштів Дорожнього фонду. Виявилося, що не всі області використали надані можливості: Луганська, Одеська, Тернопільська та Миколаївська області витратили на дорожні потреби лише від 46 до 69% отриманих коштів. Старший економіст Центру економічної стратегії Оксана Затворницька аналізує, які ресурси було виділено на українські дороги та як вони розподіляються.

З 1 січня 2018  в Україні розпочався перший етап децентралізації у сфері управління автомобільними дорогами України. З 2018 року обласні адміністрації отримали на свій баланс 123 000 км доріг місцевого значення. Для забезпечення потреб розвитку мережі місцевих автомобільних доріг державний бюджет України передбачив 11,5 млрд грн на 2018 рік.

Який ресурс є доступним для розвитку місцевих доріг України?

Відповідно до нормативу фінансування місцевих доріг, щонайменше половина (або 6,2 млрд грн) запланованого обсягу фінансування повинна бути спрямована на потреби експлуатаційного утримання та поточних ремонтів. Решта фінансування може бути використання на розвиток мереж місцевих автомобільних доріг: будівництво, капітальні ремонти, реконструкцію.

Щороку обсяги фінансування місцевих доріг мають збільшуватися. Так, якщо у 2018 дорожній фонд отримував лише 50% акцизів та мит з вироблених та ввезених на територію України автомобілів, шин та нафтопродуктів, то у 2020 на автомобільні дороги спрямовуватиметься 100% коштів. Тобто, сума коштів Державного дорожнього фонду зросте принаймні вдвічі. Вдвічі більше коштів стане доступними для розвитку місцевих автомобільних мереж.

Наскільки ефективно використовуються кошти дорожнього фонду на місцеві дороги?

Станом на кінець листопада цього року середній відсоток використання субвенції державного бюджету 2018 на місцеві дороги становив 80%. При цьому сім областей використали субвенцію на понад 90%. Ще сім областей – на понад 80%. В решті областей використання субвенції становило від 46% до 79%. Отже є ризик того, що невикористані обсяги фінансування місцевих доріг (1,5-1,7 млрд грн), повернуться в державний бюджет.

Варто зазначити, що обсяг використання коштів дорожнього фонду на розвиток місцевих доріг був невисоким ще в середині 2018 року. Так, наприкінці липня лише шість областей використали понад половину субвенції дорожнього фонду. Перші ускладнення та затримки планування робіт виникли на етапі оформлення актів передачі місцевих доріг та роботі над визначенням пріоритетних напрямів фінансування на 2018 рік. На 23 травня 2018 року лише 20 областей погодили з Укравтодором переліки об’єктів на цей же рік. Як наслідок, підготовка та проведення тендерів, виконання та фінансування робіт відбувалися із запізненням.

Джерело: mtu.gov.ua

 

Які наслідки матиме неповне використання коштів субвенцій на місцеві дороги?

З початку 2018 державний дорожній фонд функціонує як спеціальний фонд державного бюджету України. Це означає, що невикористанні кошті повертаються в бюджет та можуть бути використані в інший період.

Проте якби кошти дорожнього фонду виділялися областям не за протяжністю автомобільних доріг, то ті області, які показали високий відсоток виконання робіт (Чернігівська, Запорізька, Дніпропетровська, Львівська, Вінницька та Харківська), змогли б їх використати ще цього року.

Іншим важливим фактором, який необхідно врахувати на наступний рік, є планування робіт та закупівель. Якщо цього року пріоритетні обсяги робіт узгоджувалися протягом першого півріччя, то формування переліків на 2019 рік стартувало ще в жовтні 2018. Отже, є підстави розраховувати на вчасне проведенні тендерів та виконання робіт у 2019.

Автори