«Досліди» над українськими біженцями та російська брехня про «порятунок» медицини. Огляд наративів про охорону здоров'я. Випуск №15

«Досліди» над українськими біженцями та російська брехня про «порятунок» медицини. Огляд наративів про охорону здоров’я. Випуск №15

27 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
3149

У період із 25 по 30 серпня російські пропагандисти знов просували образ рф як «рятівниці» на окупованих територіях України: мовляв, росія надає медичну допомогу українським громадянам та будує нові медичні заклади, тоді як дії України лише сприяють гуманітарній катастрофі. Цього тижня фейкомети писали, що українських біженців за кордоном змушують брати участь у дослідах. А російські медіа розганяли фейк, ніби у США зізналися, що працювали над розробкою коронавірусу. 

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії. Попередні випуски читайте за цим посиланням.

Дезінформація: Українських біженців в Іспанії змушують брати участь у дослідах та ставати донорами органів 

Російські телеграм-канали поширили нібито лист від української біженки з Іспанії. У ньому йдеться, що при оформленні місцевої «картки біженця» в анкеті треба дати згоду на використання персональних даних для включення до переліку учасників клінічних випробувань. Також у листі згадано, що ця згода передбачає «можливість стати учасником кампанії з вакцинації проти COVID-19 та/або добровільним учасником програми з донорства органів». 

У дописах прикріплюють сторінки анкети, де вказані ці пункти. І додають, що українські біженці «можуть стати лабораторними щурами для західної Бігфарми чи взагалі банком донорських органів». 

Світлини анкети, які нібито поширила українська біженка з Іспанії 

Як насправді? 

На імміграційному порталі Міністерства інтеграції, соціального захисту та міграції Іспанії є зразки всіх заяв на отримання документів для іноземців. На фото видно, що це форма EX-17 — заява на посвідчення особи іноземця (Solicitud de Tarjeta de Identidad de Extranjero, TIE). 

Утім, текст із форми на обох фото відредагували — в оригіналі взагалі не йдеться про клінічні випробування чи донорство органів. 

На підроблених фото на першій сторінці під трьома блоками з особистими даними написано: «Я погоджуюся на те, що повідомлення відбувається за допомогою електронних засобів, і що особисті дані можуть використовуватися для включення мене до списку учасників клінічних випробувань» («Consciente que las comunicaciones y notificaciones se realicen por medios electrónicos y que los datos personales pueden se usados para incluirme en la lista de los participantes en las pruebas clínicas»). 

Однак в оригіналі документа в цьому пункті написано інше: «Я погоджуюся, щоб повідомлення здійснювалося за допомогою електронних засобів» («Consciente que las comunicaciones y notificaciones se realicen por medios electrónicos»). 

Порівняйте: фейкомети дописали в цьому пункті оригінальної анкети речення про згоду на клінічні випробування. 

Пункт підробленої форми EX-17 із дописів 

Скриншот оригіналу форми EX-17

На другому фото анкети — третя сторінка форми EX-17, де розписані інструкції для заповнення. На фото підробки червоним виділено такий рядок: «Договір про участь у вакцинації проти COVID-19, у програмі добровільного донорства органів і тканин та в різних програмах клінічних випробувань. Запит для посилення медичної безпеки Іспанії» («El acuerdo sobre la participación en la vacunación contra COVID-19, en el programa de donación voluntaria de órganos y tejidos y en los programas de diferentes pruebas clínicas. Se solicita para fortalecer la seguridad médica de España»). 

В оригінальному документі цього немає. На цьому місці у формі написано: «Також було б зручно, якби ви заповнили поля «мобільний телефон» або «електронна пошта», щоб мати можливість надіслати вам сповіщення (лише інформаційне), коли у вас є повідомлення, що очікує на розгляд» («Es conveniente además que rellene los campos “teléfono móvil” o “e-mail” para tener la posibilidad de enviarle un aviso (meramente informativo) cuando tenga una notificación pendiente»). 

Пункт підробленої форми EX-17 із дописів

Скриншот оригіналу форми EX-17

Отже, в оригінальній заяві на посвідчення особи іноземця в Іспанії не вимагають підписати згоду на участь у клінічних випробуваннях чи погодитися на донорство органів. 

Дезінформація: Колишній головний епідеміолог США Ентоні Фаучі визнав, що американці працювали над розробкою коронавірусу в Україні та Китаї 

Російські медіа та користувачі соцмереж пишуть, ніби колишній головний епідеміолог США Ентоні Фаучі в інтерв’ю Fox News зізнався, що американські вчені розробляли новий коронавірус в українських та китайських лабораторіях. Фаучі нібито сказав, що «там проводилися дуже потрібні для нацбезпеки США експерименти».

«Вони вкрай небезпечні, і проводити їх на території Штатів заборонено законом. А українцям ми платили хороші гроші, вони були задоволені… Київ переконати було зовсім нескладно. Ми зуміли відкрити кілька лабораторій навіть у Китаї, в Ухані, зокрема. Китайці були обізнані лише про декілька відносно безпечних робіт, але не про всі. Українці ж знали про більшість наших дослідів», — цитують російські сайти Фаучі.

Як насправді? 

На сайті Fox News справді є публікація, яку додають у вигляді скриншота до дописів. У заголовку вказано: «Фаучі зобов’язаний надати американцям відповіді про походження COVID-19, і Республіканська палата представників має намір отримати їх». Це колонка республіканця Джеймса Комера, у вступі він пише: «Республіканська партія подбає про те, щоб Фаучі було притягнуто до відповідальності за дії щодо COVID-19, коли ми переможемо на виборах».

 

Публікація Fox News

Це не інтерв’ю Ентоні Фаучі, у статті також не наводять його коментарі. Цитату про лабораторії в Україні та Китаї, яку приписують Фаучі, нам не вдалося знайти в достовірних джерелах. Ця публікація ніяк не доводить, що Фаучі зізнався у причетності США до виникнення коронавірусу. У відкритих джерелах немає жодної згадки цитат Ентоні Фаучі про діяльність американських лабораторій в Україні чи Китаї. 

Ба більше, автор колонки Комер теж не пише, ніби американці працювали в українських чи китайських лабораторіях над розробкою коронавірусу. Комер звинувачує Фаучі в тому, що він вступив у змову з іншими вченими, щоб зменшити кількість доказів, що вказують на витік даних із лабораторії в китайському Ухані. 

Комер також пише про EcoHealth Alliance — американську наукову некомерційну організацію, яка займається запобіганням пандемії. У 2014 вони отримали грант (у 2019 його продовжили) від Національного інституту здоров’я США (NIH). Республіканці ще з 2021 року говорять, що один із листів офіційного представника NIH доводить, що інститут фінансував дослідження коронавірусів кажанів у Китаї. Це дослідження помилково пов’язують із пандемією коронавірусу. 

Насправді експерименти EcoHealth Alliance не мали нічого спільного з пандемією COVID-19 і не могли спричинити появу SARS-CoV-2, кажуть у NIH. «Аналіз опублікованих геномних даних та інших документів від грантоотримувача демонструє, що природні коронавіруси кажанів, які вивчалися в рамках гранту NIH, генетично дуже далекі від SARS-CoV-2 і не могли спричинити пандемію COVID-19», — заявив директор NIH Френсіс Коллінз. 

Малінформація: Росія відновлює медичні заклади в Україні та надає допомогу місцевим жителям

Протягом тижня з’явилося кілька повідомлень у російських телеграм-каналах, які можна віднести до наративу «росія прагне відновити Україну попри постійні провокації Києва». По-перше, 26 серпня окупанти повідомили, що госпіталь повітряно-десантних військ рф надає медичну допомогу в Херсонській області. Щоправда, госпіталь чомусь вдалося організувати не в нормальному медичному закладі, а в покинутому житловому будинку. По-друге, 28 серпня російські пропагандисти розповіли про будівництво нового медичного центру в Маріуполі, розташованому на місці зруйнованої лікарні.

Як насправді?

У таких публікаціях російські медіа ігнорують очевидне питання: чому в Україні потрібно відновлювати медичні заклади? Відповідь на це прямо загрожує ілюзорному образу «росії-рятівниці».

Станом на 8 вересня від початку повномасштабної агресії росія зруйнувала 122 медичних закладів в Україні, ще 817 закладів отримали пошкодження. Найскладніша ситуація із забезпеченням — на тимчасово окупованих територіях та в зоні бойових дій, де продовжують працювати понад 600 лікарень. 

Водночас, уряд України постійно веде роботу з відновлення медичної інфраструктури держави. Наприклад, станом на 25 серпня було відомо, що частково відновили щонайменше 200 закладів охорони здоров’я, а 52 – повністю відновили. Вже станом на 8 вересня стало відомо про 62 повністю об’єкти медичної інфраструктури. Про це повідомляв заступник міністра охорони здоров’я Богдан Боруховський.

 

Джерело: МОЗ України; заступник міністра охорони здоров’я Богдан Боруховський в ефірі національного телемарафону. 

У 2022 році російські окупанти методично знищували медичну систему в Маріуполі та інших містах. Один із найвідоміших випадків російського воєнного злочину — бомбардування маріупольського пологового будинку 9 березня, унаслідок чого 3 людей загинули, ще 17 отримали поранення. Наразі в Маріуполі, за даними радника міського голови, не вистачає ні медичних закладів, ні фахівців, ні препаратів. Ба більше, неодноразово в період окупації росіяни викрадали медичне обладнання з місцевих лікарень. На окупованій Херсонщині фіксують схожі проблеми. Отже, пошкодження медичної інфраструктури, нестача обладнання, препаратів та фахівців — усе це наслідки російської агресії проти України.

Дезінформація: Українська влада відмовляється відновити водопостачання на окупованій Донеччині

30 серпня російські медіа розповіли про ситуацію в Макіївці на Донеччині: там місцеві жителі стоять у великих чергах біля пунктів роздачі води, на одну людину видають лише 6 літрів. Очікувано, що у проблемі звинувачують Україну: за словами росіян, водопостачання не вдасться повністю відновити, оскільки канал Сіверський Донець – Донбас, єдина водна артерія так званої «днр», залишається під контролем України.

Як насправді?

Частина каналу Сіверський Донець – Донбас справді залишається під контролем України, однак не через це жителі окупованих міст не мають нормального доступу до питної води. Саме після початку російської агресії у Донецькій області виникли проблеми з водопостачанням. Розслідувачі Bellingcat стверджують, що водна інфраструктура Донеччини була застарілою й до 2014 року, а після була додатково пошкоджена через дії російської армії. 

Система водопостачання постраждала ще до повномасштабного вторгнення рф: 19 лютого 2022 року проросійські бойовики обстріляли насосну станцію Південно-Донбаського водопроводу. Вже у квітні російські війська неодноразово обстрілювали канал Сіверський Донець – Донбас, у результаті чого міста окупованої Донеччини та Луганщини залишилися без водопостачання. Активні бойові дії та окупація частини Донбасу не дозволяють відремонтувати канал та інші об’єкти. Наприкінці липня окупанти побудували водовід між цим каналом та Ханженківським водосховищем, проте це не вирішило проблему дефіциту: у Донецьку та містах поблизу нього (зокрема у Макіївці) воду подають раз на 3 дні протягом 2 годин.

Причому нестача води є не тільки на окупованих, але й підконтрольних Україні територіях. Із 2014 року роботу каналу Сіверський Донець – Донбас кілька разів зупиняли на окремих ділянках після російських обстрілів. Сьогодні воду періодично відключають у Слов’янську, Краматорську та інших містах через необхідність ремонту.

Методологія

Щотижневий аналітичний огляд надає уявлення про наративи, пов’язані з охороною здоров’я. Кожен зі згаданих наративів підпадає під одну з категорій:

  • дезінформація — свідоме поширення неправдивої інформації;
  • місінформація — неправдива інформація, яка виникла внаслідок несвідомих помилок користувачів;
  • малінформація — правдива інформація, яку використовують для того, щоб завдати шкоди людині, організації або державі.

Для підготовки матеріалу проводиться аналіз інформаційного простору України, росії та Білорусі за допомогою електронних інструментів моніторингу, а також ручного дослідження платформ та соціальних мереж. Основними каналами для моніторингу є соціальні мережі, телебачення, радіо, преса, інформаційні агенції.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки, за підтримки Програми Уряду Великої Британії «Good Governance Fund», наданої від імені народу Великої Британії. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, UK aid або Уряду Великої Британії, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний