Досвід медреформи на місцях. Суми | VoxUkraine
29 Жовтня 2020
FacebookTwitterTelegram
1560

У жовтні медичній реформі виповнюється 3 роки. За цей час реформування пройшла первинна ланка медицини: відтепер громадяни укладають декларації із сімейними лікарями, педіатрами та терапевтами. Що більше лікарі ведуть пацієнтів, тим більшою може бути їх зарплата. З 1 квітня – зміни почались на вторинці, а на черзі – третя ланка медсистеми.

VoxCheck, Internews за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Міжнародного фонду Відродження у рамках проекту «Де реформа» знімає серію репортажів про хід медичної реформи на місцях.

Перший репортаж був присвячений лікарням у Звенигородці у Черкаській області, другий – в Іллінцях на Вінниччині. У цій статті розповідаємо, що відбувається з медреформою у Сумській обласній дитячій клінічній лікарні. 

На 2020 рік головний лікар підписав контракти на 13 груп послуг, лікарня отримає 74,4 млн грн фінансування. Пріоритет для лікарні зараз — ремонт. Але не косметичний, а капітальний. Бо проблеми у лікарні не лише зі стінами чи плиткою.

«Перше — треба відновити інфраструктуру. У нашій лікарні, на момент мого призначення, протягом 10 років не було гарячої води. А у поліклінічному корпусі гарячої води не було 15 років взагалі. .. У нас протікання даху було на площі  близько 4 тис. кв метрів. .. Я пам’ятаю свій перший прихід  в підвальні приміщення: труби течуть, на 5-ти метрах труби було близько 20-ти хомутів, які дірки латали», — розповідає Ігор Змисля, головний лікар Сумської обласної дитячої клінічної лікарні.

Раніше кошти мали цільове призначення, і змінити його могла лише місцева влада. На капітальні ремонти грошей не вистачало. 

«Лікарня величезна, в якій виникає багато потреб якихось поточних, які треба вирішувати. Це і господарські проблеми і організаційні проблеми для самих співробітників. А ти їх не можеш вирішити. Чому? А в тебе субвенція приходе, наймається призначення тільки на заробітну плату. Ти ці кошти виплатив, ти бачиш рахунки, які ти підписуєш на там декілька млн гривень. А вибачте, для того щоб купити якусь дрібницю для лікарні, ти маєш іти до власника та прохати додаткові кошти. В цьому немає нічого про господарювання», — ділиться головний лікар.

Тепер лікарні можуть розподіляти гроші туди, де це необхідніше. Тож тут вдалося відновити постачання гарячої води, поремонтувати дах та забезпечити опалення у всіх приміщеннях лікарні. Також у лікарні змогли придбати й генератор, щоб реанімаційні відділення працювали безперебійно навіть, якщо вимкнуть електроенергію.

З початком реформи у лікарні моніторять якості роботи персоналу. Адже реформа — це, перш за все, про оптимізацію фінансування та покращення якості роботи.

Проте не всі у лікарні задоволені медреформою: перш за все, через зарплати. Головний лікар розповідає, що поки вони залишились такими, як до реформи, а у пріоритеті — ремонт у лікарні. Підвищувати зарплати планують згодом, чекають збільшення тарифів від НСЗУ.

Але медреформа лише розпочалась, тому багато змін ще попереду. Це розуміють і в Сумській обласній дитячій лікарні – швидких  змін тут не чекають.

«Багато чого ми зробили, але й багато ще маємо зробити. Тому що ще й не все закінчилось, не все так гарно. Будемо чесними. Роботи ще багато».

Детальніше про зміни в медичній системі, хиби та успіхи на місцях дивіться у наступних відео VoxCheck. Серія документальних відео про медичну реформу з українських регіонів підготовлена за підтримки Internews (за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)) та Міжнародного фонду Відродження в рамках проекту «Де реформа?».

Автори
  • Текст: Валерія Степанюк, Анастасія Іванцова Відео: Лєна Шуліка, Макс Скубенко, Ілля Смик, Максим Салій

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний