ФЕЙК: 10 фактів про небезпечність 5G | VoxUkraine

ФЕЙК: 10 фактів про небезпечність 5G

11 Вересня 2020
FacebookTwitterTelegram
1605

 Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У цьому дописі на сторінці організації «Ведичний Світ» стверджують про небезпеку мобільної мережі п’ятого покоління (5G). На користь цього твердження автори відео наводять 10 тез, які, мовляв, аргументують це хибне твердження. Спростовуємо головні з них. 

5G знищує тварин та комах. 

Як приклад у відео розповідають про те, як після тестового запуску 5G в Нідерландах на відстані 400 м від вишки вимерло кілька сотень шпаків. Однак ця історія — фейк, який вже спростовували фактчекери Reuters. Смерть цих птахів у 2018 році відбулася не через 5G. Патологоанатомічні дослідження показали, що основною причиною їхньої загибелі була кровотеча від травми. А в органах шпаків виявили деякі природні отрути, переважно із ягід тису. Окрім цього, Антенне бюро Уряду Нідерландів підтвердило, що в жовтні 2018 року поблизу цього парку не проводилось жодних випробувань вишок 5G. 

Також у відео розповідається про тестування 5G поблизу ферм, через яке, мовляв, корови панікували «цілими стадами». Утім автори навіть не називають країну, де це трапилося, тому це неможливо підтвердити чи спростувати. Однак наразі мережу 5G уже застосовують у тестовому режимі на фермах Англії для роботизованої системи доїння корів — і не було жодних повідомлень про негативний вплив на поведінку тварин. 

Щодо «шкідливого для комах опромінення» 5G, про яке згадується у відео, то насправді на сьогодні немає досліджень, які б доводили це твердження. Наприклад, у цьому дослідженні науковці використали у симуляції 3D моделі бджіл, і самі визнали, що це є недоліком, оскільки справжні комахи мають неоднорідні параметри тканин, а отже результати можуть бути неточними. 

Негативний вплив на шкіру та потові залози людини.

У відео згадується дослідження фізика Пола Бен-Ішая, у якому він припустив, що шкіра людини може бути «приймачем» терагерцового випромінювання (електромагнітних хвиль частотою від 0.3 до 3 терагерц). Однак у висновках цього дослідження йдеться, що досі незрозуміло, які наслідки для стану людини має цей ефект. Тому стверджувати про негативний вплив наразі немає достатньо підстав. 

Електромагнітні поля впливають на ДНК, порушують роботу мозку, серця та репродуктивної системи.

У цьому пункті автор посилається на дослідження професора біохімії та медицини Мартіна Пала, що в минулому працював у Державному університеті штату Вашингтон. Науковець вивчав вплив електромагнітних полів на організм людей та тварин. Проте висновки про перераховані порушення, найвірогідніше, автор відео взяв зі складеного Палом документу, який не проходив процедуру наукового рецензування, тобто незалежної перевірки іншими науковцями. 

Інші науковці виступили з критикою «досліджень» Мартіна Пала. Наприклад, Кеннет Фостер, професор біоінженерії в Університеті Пенсільванії, який вивчав вплив радіочастотної енергії на здоров’я протягом майже 50 років, стверджує, що Пал для своїх праць обирає лише ті дослідження, що підтверджують його думку, натомість ігноруючи висновки досліджень, які суперечать чи не підтверджують його теорію про «негативний вплив» 5G. Така логічна помилка має назву підтверджувальне упередження.

5G «прошиває» живий організм наскрізь.

У цьому пункті автор стверджує, що надвисокочастотне випромінювання глибоко впливає на людський мозок, серце та гормональну систему. Насправді це твердження — бездоказове. 

Загалом глибина проникнення радіохвиль у тіло людини обернено пропорційна їхній частоті. Для так званих міліметрових хвиль (з частотою 30 ГГц і вище), ця глибина становить менше 1 мм, і при цьому практично навіть не виходить за межі епідермісу шкіри людини. Не існує доказів, що радіохвилі такої частоти можуть впливати на роботу внутрішніх органів. 

ВООЗ повідомляє, що жодних негативних наслідків від впливу 5G на організм людей не було зафіксовано. Це підтвердили й дослідження Міжнародної комісії з захисту від випромінювання, яка визнає 5G-сигнал безпечним.

Система передачі 5G аналогічна до дії зброї надвисокочастотного випромінювання (російською — «СВЧ-пушки»).

Автор стверджує, що принцип дії 5G зв’язку дуже схожий на принцип дії приладів надвисокочастотного випромінювання, які застосовують для розгону демонстрантів. Мовляв, і в першому, і в другому випадку направлений промінь розігріває тіла живих істот та впливає на їхнє самопочуття та стан здоров’я.

У відео використовують кадри демонстрації так званої «Active Denial System» — зброї нелетальної дії, яка проектує дуже короткотривалий (близько декількох секунд) сфокусований пучок міліметрових хвиль частотою 95 ГГц. Такі хвилі здатні досягати глибини шкіри приблизно 1/64 дюйма і є цілком безпечними для здоров’я та життя людини (у дуже рідкісних випадках можуть викликати подразнення шкіри). Попри те, що ця система спричиняє нагрівання поверхні шкіри, вона не має негативного впливу на самопочуття людини. 

5G відрізняється за принципом дії. Мережі телекомунікацій 5G передають закодовані дані через радіохвилі частотою 30-300 Ггц. Також не йдеться про спеціальне спрямування цих хвиль на конкретні об’єкти. Так, 5G випромінювання також може спричиняти незначне підвищення температури тіла людини, утім це не підтверджує, що мережа 5G — це зброя. 

5G спричиняє пошкодження ДНК та онкології. 

При цьому автори відео посилаються на сайт організації «Physicians for Safe Technology», яка стверджує, що мережа 5G є небезпечною для здоров’я людей. Утім більшість із посилань, наведених на цій сторінці — не наукові дослідження, а звичайні публікації в мережі. 

Наразі не існує наукових доказів того, що 5G може спричиняти онкологію та пошкодження ДНК. Ми вже неодноразово спростовували цю неправдиву тезу (наприклад, тут). 

Серед іншого автор відео стверджує: «Онколог Леннарт Харделл та його колеги протягом 10 років відслідковували вплив 2,3,4G на появу пухлин мозку. Вони виявили статистично значуще півтора кратне збільшення ризику появи онкології головного мозку з того ж боку голови, де зазвичай ми тримаємо телефон». 

У кількох дослідженнях йшлося про незначний ризик виникнення пухлин головного мозку у малої групи людей, які постійно та дуже довго перебувають під впливом мобільних пристроїв. Однак Міжнародна комісія з захисту від іонізуючого випромінювання припускає, що такі висновки зумовлені недоліками структури самого дослідження, оскільки не існує біофізичного механізму, який може пояснити, як при таких низьких рівнях впливу може розвиватися рак мозку.

5G сприяє появі «глобального електронного рабства» із чипами.

У цій тезі стверджується, що «людство буде повністю під контролем світових банкірів та тих, хто за ними стоїть», оскільки вже зараз корпорації розробляють різноманітні чипи. Наприклад, такі, що змушують ті чи інші клітини рости чи вмирати. Або подібні мікроскопічні прилади, що створюють в організмі інформаційну мережу.

Ми вже неодноразово спростовували подібні фейки про «можливе» чипування населення. Усі вони не мають ніякого фактологічного підтвердження, натомість містять характерні ознаки теорій змов. Читати детально можна тут, тут чи тут.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний