ФЕЙК: 10 тисяч українських військових здалися у полон із середини літа 2023 року

ФЕЙК: 10 тисяч українських військових здалися у полон із середини літа 2023 року

30 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
424

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють уривки з програми американського журналіста Клейтона Морріса, де він заявляє про 10 тис. українських військових, які здалися у полон з середини літа 2023 року.

За словами українських та західних аналітиків, Україна проводить наступальні дії за допомогою тактики «малих груп». За таких умов потрапляння в полон 10 тис. українських військових з середини літа 2023 року є малоймовірним. Наразі відсутні актуальні дані про кількість українських військовополонених. 

Скриншот допису

Російські пропагандисти використали випуск програми «Redacted» американського журналіста Клейтона Морріса, який регулярно поширює російські наративи. У ньому він цитує російські пропагандистські ресурси, які стверджують, що з середини літа 2023 року у полон здалися 10 тис. українських військових. 

Дана інформація пов’язана з наступальними діями, які Україна проводить з травня-червня 2023 року. Зокрема, від початку наступу на південному напрямку Сили оборони звільнили понад 260 кв. км території, на Бахмутському — 51 кв. км. 

Така кількість полонених виглядає малоймовірною. За словами ветерана АТО та військового аналітика Євгена Дикого, Сили оборони не можуть проводити наступальні дії батальйонно-тактичними чи бригадними, тобто великими групами, оскільки росія має перевагу в повітрі. Це дозволяє їй легко знищувати великі скупчення техніки з живою силою за допомогою авіації та реактивної артилерії. 

Також, як відзначає OSINT-спільнота «Deep State», наразі через ріст результативності аеророзвідки та артилерії, тактика «броньованих кулаків» (концентрація техніки для отримання переваги на полі бою) стає неефективною. 

Натомість українська армія проводить контрнаступ взводами та ротами, комбінуючи окремі практики загального армійського наступу та напівпартизанські практики, розтягуючи сили та резерви росіян. Про відхід від тактики, якої українських військових навчали на Заході, та перехід на «малі групи» також підтверджує низка західних експертів (Бретт Фрідман, Джек Вотлінг, Нік Рейнольдс). 

Тому 10 тис. українських військовополонених з середини літа — це малоймовірна цифра за таких умов наступальних дій. Крім того, немає фото- або відеопідтвердження потрапляння в полон такої кількості військових за цей період.

Уповноважена президента з питань прав захисників України Альона Вербицька у грудні 2022 року заявила, що близько 3,4 тис. українських військовослужбовців перебувають у полоні. Наразі актуальна інформація щодо кількості українських військовополонених від влади відсутня. 

6 квітня 2023 року голова ГО «Вояцький Визвіл» Наталія Єпіфанова повідомила, що наразі може йтися щонайменше про 10 тисяч полонених за весь період повномасштабного вторгнення.     

5 жовтня 2023 року заступник міністра внутрішніх справ Леонід Тимченко повідомив, що наразі близько 15 тисяч зниклих безвісти українців — це військові. Тоді як 2 червня 2023 року  Олег Котенко, уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, зазначив, що приблизно 60% зниклих безвісти військових насправді живі та знаходяться в полоні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний