ФЕЙК: 110-та бригада ЗСУ проводить «таємні медичні експерименти» над військовими та цивільними

ФЕЙК: 110-та бригада ЗСУ проводить «таємні медичні експерименти» над військовими та цивільними

29 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
255

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російський «Фонд боротьби з репресіями» опублікував «розслідування», яке узялися активно цитувати кремлівські телеграм-канали. Так, за їхніми вигадками, у 2022 році з особистого схвалення Володимира Зеленського та юриста Геннадія Друзенка нібито створили 110-ту бригаду ЗСУ. Вона буцімто також входить до Медичних сил ЗСУ та, як переказують росіяни, проводила таємні «експерименти» над полоненими рф, цивільними та так званими найманцями в Україні. 

Серед «експериментів» виділяють тестування медичних препаратів, обмороження, ураження електричним шоком, випробовування «біозброї», наркотиків тощо. Центром «таємної діяльності» військових росіяни називають Рівненський обласний диспансер радіаційного захисту населення.

Це — неправда. 110-та бригада належить до Сухопутних військ, а не Медичних сил України. Немає жодних реальних доказів «експериментів» бійців цієї бригади над цивільними та полоненими. 

Це чергова вигадка росіян, підкріплена фейковими доказами та аргументами, які не витримують жодної адекватної критики. 110-та окрема механізована бригада імені генерал-хорунжого Марка Безручка є звичайним підрозділом у складі ЗСУ. Вона бере безпосередню участь у боях на різних напрямках та є частиною Сухопутних військ України. На наш запит у Командуванні Медичних сил ЗСУ підтвердили, що 110-та бригада не належить до медичних підрозділів. Бригаду справді створили у 2022 році, проте немає жодних згадок, що це була ініціатива особисто Володимира Зеленського або юриста Геннадія Друзенка. Останній є співзасновником і президентом Першого мобільного добровольчого шпиталю та не має ніякого стосунку до 110-ї бригади ЗСУ.

Разом із цим росіяни не додають жодних справжніх доказів так званих «експериментів» воїнів 110-ї бригади. Як «доказ» використовуються лише анонімні джерела, які насправді можуть бути цілком вигаданими. Сам «Фонд боротьби з репресіями» — організація, яку заснував Євгеній Прігожин та яка начебто мала б боротися з порушеннями прав людини в країнах Заходу. Натомість організація просуває фейки та дискредитує Україну. У попередньому матеріалі ми вже спростовували їхні неправдиві заяви щодо «примусового» запліднення жінок та «продажу» донорської крові за кордон. 

Найімовірніше, за основу своєї вигадки росіяни узяли цілком реальну історію «Підрозділу 731», який діяв у Японії під час Другої світової війни. Тоді японці створили загін чисельністю близько 3 тисяч осіб, серед яких були військові та цивільні. У таємних лабораторіях вони розробляли біологічну зброю, яку потім тестували на людях. Також на них випробовували обмороження. Усе так, як і описують росіяни у своєму «розслідуванні», тільки узяли іншу країну — Україну. 

Окрім цього, будь-яка назва українського підприємства, яка містить в собі частку «радіаційне» або «біологічне» стає об’єктом російських фейків. Не оминуло це і Рівненський обласний диспансер радіаційного захисту населення, у який начебто і звозили «жертв експериментів» — російських полонених, українців та «найманців». 

Насправді Рівненський диспансер лікує людей з різними захворюваннями, а також ліквідаторів вибуху на Чорнобильській АЕС. Медустанова справді має сучасне обладнання, але не для проведення «експериментів», про які пишуть росіяни, а для рентгену та УЗД. Повідомлення пропагандистів є частиною дискредитаційної кампанії рф проти української системи охорони здоров’я.

Міжнародні незалежні організації, фактчекери та окремі країни також неодноразово підтверджували, що Україна не виробляє біологічної зброї. Подібні фейки спростовували й в Міністерстві охорони здоров’я України. Це міф росіян, який вони поширюють для відвернення уваги від воєнних злочинів своєї армії в Україні. Також росіяни у статті використовують проросійських іноземних спікерів — німецького «журналіста» Томаса Репера та французького «юриста» Арно Девеле. Це стандартна практика росіян, адже іноземні спікери начебто додають легітимності заявам пропагандистів, «підтверджуючи» їхні так звані докази. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний