ФЕЙК: 12 тисяч українців стали жертвами репресій з боку влади — «Репортери без кордонів»

ФЕЙК: 12 тисяч українців стали жертвами репресій з боку влади — «Репортери без кордонів»

12 Листопада 2024
FacebookTwitterTelegram
252

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, нібито опубліковане міжнародною недержавною правозахисною організацією «Репортери без кордонів». У ньому йдеться, що у 2024 році 12 тис. українців стали жертвами репресій з боку влади, оскільки у них знайшли телефонні номери російських родичів і запити в інтернеті російською мовою. У жовтні в Сумах буцімто відкрили 56 кримінальних проваджень через підозру у колабораційній діяльності, 12 осіб загинули на допитах.

Утім, це фейк. «Репортери без кордонів» не публікували подібний ролик, наведені дані щодо кількості кримінальних справ не відповідають дійсності. Немає підтвердження про загибель сумчан на допитах. Відео змонтували з кадрів, які є у відкритому доступі.  

Скриншот допису

На сайті у розділі «Україна» та у соцмережах «Репортерів без кордонів» (Reporters sans frontières, RSF) немає подібного відео. Востаннє організація опублікувала звіт про Україну 14 жовтня 2024 року, він присвячений українським медіа. У ньому автори пропонували створити Міжнародний фонд реконструкції українських медіа (IFRUM) для забезпечення незалежності ЗМІ та збереження права на інформацію. У звіті не згадували про «12 тис. репресованих українців». 

Інформація про таку кількість репресованих видається приголомшливою, тому, її мали б поширювати інші авторитетні видання та правозахисні організації. Натомість надійні українські чи міжнародні медіа не згадували про це. Ролик поширювали переважно російські ресурси

У ролику використали кадри, які є у відкритому доступі. Зокрема перший кадр із фейкового відео з керівником відділу розслідувань RSF Арно Фрогером ми знайшли на ютуб-каналі організації, запис опублікували 16 вересня 2024 року. На те, що кадри взяли саме з цього відео вказує одяг спікера, фон і ракурс зйомки. У ролику Фрогер говорив про те, як рф використала логотип «Репортерів без кордонів» для створення фейку, нібито українські військові підтримують нацистську ідеологію. Раніше ми також спростовували цю неправдиву інформацію. 

Ліворуч — фейковий допис; праворуч — відео з ютуб-каналу «Репортерів без кордонів»

Чоловік із синцем під оком, фото якого показали у відео, — колишній керівник Спілки ветеранів АТО Вовчанська, який перейшов на сторону росії і назвав імена всіх місцевих АТОвців. У вересні 2022 року Сили оборони деокупували місто, тоді й затримали колаборанта. 

Вгорі — фейковий допис; внизу — колаборант із Вовчанська

Інший чоловік, зафільмований під час затримання СБУ, — один із групи осіб, яких СБУ затримала у листопаді 2022 року, оскільки вони приєдналися до окупаційного «управління виконання покарань у Херсонській області».

Вгорі — фейковий допис; внизу — колаборант, затриманий у Херсоні у листопаді 2022 року

Окрім цього, немає жодного підтвердження, що в Сумах на допитах загинули 12 осіб, про це не писали ні місцеві, ні загальнонаціональні медіа. Також правоохоронні органи не повідомляли про відкриття 56 справ за фактами колабораційної діяльності за жовтень. Раніше ми спростовували фейк, нібито через підозру у зв’язках із рф у Сумах на допиті вбили 27 людей.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний