ФЕЙК: 120 000 американських дітей раптово померли після введення мРНК вакцини — CDC

ФЕЙК: 120 000 американських дітей раптово померли після введення мРНК вакцини — CDC

29 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
244

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію нібито про сенсаційний звіт Центрів з контролю та профілактики захворювань в США (Centers for Disease Control and Prevention, CDC), згідно з яким 120 000 американських дітей раптово померли після введення мРНК вакцини. 

Утім, Центри по контролю та профілактики захворювань не публікували подібний звіт. 

Скриншот допису

Автор посту посилається на статтю з сайту «The People’s Voice». За висновком американського ресурсу Media Bias, який агрегує оцінки незалежних фактчекерів мережі IFCN, це ультраправий конспірологічний та псевдонауковий вебсайт, що регулярно публікує фейкові новини. 

У статті «The People’s Voice» пояснюється, що «таємні» дані CDC опублікувала Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Цей фейк уже спростовували незалежні фактчекери з Lead Stories. Вони звернулись за коментарем до речника ОЕСР, котрий зазначив, що опубліковані ними дані не підтверджують твердження зі статті. Також він підтвердив, що цифри ОЕСР справді базувались на відкритих матеріалах CDC, тож фактчекери запросили коментар і в Центрів.  CDC спростували висновки «таємного» звіту, зазначивши, що  вакцини проти COVID-19 є безпечними та ефективними. Результати їхніх досліджень демонструють, що вакцини проти COVID-19 не сприяють смертності від причин, не пов’язаних із COVID. Фактично рівень смертності серед вакцинованих був нижчим, ніж серед нещеплених. 

Під даними ОЕСР мається на увазі відкрита статистика надлишкової смертності, що регулярно оновлюється на сайті організації. Йдеться про всі смерті, без конкретизації причин. 

Надлишкова смертність — це перевищення кількості смертей над очікуваними у порівнянні з попередніми періодами. 

Однак витягнути з них інформацію щодо саме дитячої смертності неможливо, оскільки немає такої категорії аналізу. Діти входять у загальну вікову категорію: «0-44 роки». Динаміку дитячої надлишкової смертності збирає проєкт Оксфордського університету «Our World in Data». Автори статті згадують, що 17 червня 2022 року Управління з продовольства та медикаментів США (U.S. Food and Drug Administration, FDA) дозволило екстрене використання мРНК-вакцин проти COVID-19 від Moderna та Pfizer-BioNTech для дітей віком до 6 місяців. Нібито після цього кількість дитячих смертей почала рости. 

Утім, статистичні дані «Our World in Data» говорять про протилежне. Високі показники надлишкової дитячої смертності фіксувались декілька разів упродовж 2020-2022 років. З червня 2022 року подібних стрибків зросту не було. 21 травня 2023 року рівень надлишкової смертності склав -24%, що є найнижчим показником за аналізований період. 

Динаміка надлишкової дитячої смертності, 2020-2023 рр. Джерело: «Our World in Data»

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний