ФЕЙК: 30% молоді України емігрувало до росії — Global Service і Euporean Migration Support Bureau

ФЕЙК: 30% молоді України емігрувало до росії — Global Service і Euporean Migration Support Bureau

30 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
277

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Користувачі, посилаючись на дані Global Service та Euporean Migration Support Bureau, поширюють інформацію, нібито 30% молоді України емігрувало до росії. При цьому 54% тих, хто переїхав до рф, заявили, що їм усе подобається і їм «комфортно». Ще 20% респондентів відповіли, що жити в росії «тяжко, але доводиться терпіти й приховувати це», а 26% заявили, що їм «все одно, в якій країні жити». Причиною переїзду було знання російської мови, втеча від мобілізації, краща медицина, дешева оренда, а також те, що «росіяни не переслідують нас [респондентів], як на Заході України».

Утім, це фейк. Нам не вдалось знайти вказані організації, які займалися б соцопитуваннями. Натомість першоджерелом новини є російське медіа, яке своєю чергою посилається на вигадане видання. Дані у «соцопитуванні» є завищеними. 

Скриншот допису

Нам не вдалось знайти вказані організації. Із назвою Global Service є кілька організацій: Глобальний центр обслуговування Організації Об’єднаних Націй та Глобальна сервісна організація. Однак обидві організації не займаються проведенням соцопитувань. А в назві організації «Euporean Migration Support Bureau» у першому слові припустились помилки — «європейський» пишеться як «European», проте навіть з правильним написанням слова пошук організації не дає результатів.

Також немає згадок про це соцопитування у міжнародних виданнях примітно, що новину поширили лише кілька російських медіа. Першим цю інформацію опублікувало видання «Правда.ру» 30 жовтня о 12:08. У статті йшлося, що вказані організації провели анонімне опитування 6 тис. українців, які перебували у росії. Крім того, автори цитували «експертів “Мейдей”», але нам не вдалось знайти це видання чи організацію. 

За останніми даними ООН, станом на 31 грудня 2022 року кордон із росією перетнули 2,8 млн українців, з них понад 1,2 млн зареєструвались в країні як біженці, ще 34 тис. подали заявки на отримання притулку. У Центрі економічної стратегії повідомили, що станом на кінець червня 2023 року у росії можуть залишатись 1,3 млн українців. Утім, ці дані не точні, оскільки, як ми писали раніше, часто виїхати з окупованих територій на територію інших країн можна було лише через росію. До того ж частину людей з цієї статистики росія насильно вивезла та продовжує вивозити з території України.

Наразі в української влади немає точних даних про кількість громадян України, які перебувають в рф, а тим паче про їхній вік, стать тощо. До того ж дані «соцопитування» видаються дещо дивними, адже рамки поняття «молодь» не визначені чітко. Російське медіа не конкретизувало, який віковий поріг обрали вказані «організації».

Дані центру економічної стратегії станом на кінець червня 2023 року

Попри це, дані про 30% молоді, які нібито переїхали до росії, видаються завищеними. Адже станом на 1 січня 2022 року Державна служба статистики опублікувала дані щодо чисельності населення за віком, без урахування населення тимчасово окупованої АР Крим та міста Севастополь. Зокрема загальна кількість населення становила майже 41 млн людей, осіб віком від 15 до 24 років (саме такий віковий проміжок поняття «молодь» пропонує ООН) було 3,89 млн, це 9,5% від загальної кількості.  

30% від числа 3,89 млн людей становитиме майже 1,2 млн осіб. У той час як у росії загалом перебуває щонайменше 1,3 млн громадян України, всіх вікових категорій, не тільки молоді. 

В українському законодавстві молоддю вважають людей від 14 до 35 років. Відтак кількість молоді становить 10,7 млн осіб, тобто 26% від усього населення. 30% від цього числа дорівнює 3,2 млн громадян — це більше, ніж кількість всіх українців, які, за даними ООН, перетнули кордон із рф від початку вторгнення. Тож вказані дані, нібито 30% молоді виїхали з України до росії, фейкові.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний