ФЕЙК: 64% українців не вірять у повернення територій України в межах 1991 року — опитування AFP

ФЕЙК: 64% українців не вірять у повернення територій України в межах 1991 року — опитування AFP

16 Серпня 2024
FacebookTwitterTelegram
324

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Кремлівські телеграм-канали поширюють «сюжет видання Agence France-Presse (AFP)», яке показало результати опитування серед українців від європейської статистичної компанії Eurostat. Згідно з результатами Eurostat, 64% українців нібито не вірять у повернення територій України до кордонів 1991 року. З опитаних 71% та 69% українців «не вірять» у вступ України до НАТО та ЄС відповідно у найближчі 5 років. А 77% респондентів відчувають «розчарування» щодо рівня підтримки з боку ЄС і НАТО.

Це — фейк. AFP та Eurostat не публікували таку статистику, росіяни навмисно створили фейковий сюжет із впізнаваними логотипами. Згідно зі справжніми дослідженнями, значна частина українців вірить, що Україна поверне території в кордонах 1991 року внаслідок війни. 

Скриншот публікації

Насправді видання AFP не публікувало жодного такого опитування в соціальних мережах та на сайті. На сторінках європейської статистичної організації Eurostat також відсутні результати «опитування», які наводять росіяни. Крім того, Eurostat публікує статистику щодо впливу війни на Україну та країни ЄС. У жодному з матеріалів ми не знайшли опитування українців щодо їхньої віри в повернення кордонів 1991 року, вступ до ЄС або НАТО.

Якою мірою українці вірять у відновлення територій у межах кордонів 1991 року?

У лютому 2024 року Соціологічна група «Рейтинг» провела всеукраїнське опитування на замовлення Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту. В опитуванні взяло участь 2 тис. українців. На запитання: «На вашу думку, якими будуть межі України в результаті закінчення війни?» 45% респондентів відповіли, що Україна збереже всі території, які мала в 1991 році. Тоді як 16% опитаних сказали, що Україна поверне лише території, окуповані після 24 лютого 2022 року. 

У схожому опитуванні організації, яке провели у березні 2024 року, 73% українців вважали, що з часом Україна поверне усі окуповані території. Лише 5% вважали, що у війні перемагає росія.

Якою мірою українці вірять у приєднання України до ЄС та НАТО?

Згідно з дослідженням Київського міжнародного інституту соціології (2,5 тис. проведених інтерв’ю), у травні 2024 року 41% респондентів відповіли, що вважає можливим вступ України до ЄС та НАТО у найближчі 2-5 років.

Погляди українців на війну в першій половині травня 2024 року також збирали організації «Рейтинг» та Datapraxis. Загалом вони опитали близько 1,5 тис. українців. Попри затримки в постачанні західного озброєння, більшість респондентів позитивно оцінили роль ЄС у війні (54% «позитивно» та ще 18% «дуже позитивно»). Аналогічно опитані схвально ставились до ролі США (50% «позитивно» та ще 28% «дуже позитивно»). Респондентів не запитували про конкретні часові проміжки, коли Україна має вступити до НАТО або ЄС. Однак 64% українців усе одно вважали членство в ЄС таким же важливим, як і членство в НАТО.

Фейкові дані під прикриттям видання AFP росіяни поширюють не вперше. Вони роблять це навмисно, аби надати більшої легітимності своїм словам та підвищити довіру читача. Тож росія запустила цілу серію фейкових репортажів, в яких використовують логотипи відомих медіа.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний