ФЕЙК: 80% українців живуть за межею бідності | VoxUkraine

ФЕЙК: 80% українців живуть за межею бідності

Photo: Лєна Шуліка, VoxUkraine
14 Липня 2020
FacebookTwitterTelegram
1173

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У соціальних мережах поширюються зображення, у яких йдеться, що за даними Євростату 80% українців живе за межею бідності. 

Але це не відповідає дійсності. Пояснюємо, як визначають бідність і які її обсяги в Україні. 

Загальноприйнятими оцінками бідності, що використовуються для міжнародних порівнянь, вважають показники Світового банку. За методологією Світового банку, крайня бідність визначається показником $1,9 на день за паритетом купівельної спроможності. Якщо людина живе менше, ніж на $1,9 на день, це означає, що вона знаходиться за межею бідності. Втім, показник $1,9 на день застосовується переважно для бідних країн. Для країн з доходами нижче середнього (до яких відноситься і Україна) використовують показник $3,2 на день, а для країн з високими доходами – $5,5 на день. 

Дані Євростату не дозволяють робити міжнародні порівняння бідності у згаданих країнах, оскільки включають лише національні оцінки бідності і лише за країнами ЄС. 

Станом на 2018 рік (останній, за яким є дані по Україні), 0,4% населення жило менше, ніж на $3,2 на день, 4% – нижче, ніж на $5,5 на день, що значно нижче 80% населення, як стверджується на згаданих зображеннях.

Щодо інших країн, дані також наведені невірно.

Станом на 2016 рік, за яким є дані по усіх названих країнах, навіть за найвищою межею бідності у $5,5 на день, усі цифри на зображеннях є значно завищеними. У Великобританії і Німеччині лише по 0,5% населення живуть менше, ніж на $5,5 на день (а не 8% і 10%, як йдеться у зображенні), у Російській Федерації – 2,7% (а не 13%), у Франції – 0,2% (а не 17%), у США – 2% (а не 23%), у Іспанії – 3,2% (а не 25%), у Греції – 5,4% (а не 46%), в Україні – 6,4% (а не 80%).

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний