ФЕЙК: 9 травня бійці ЗСУ перевантажили Старлінк на 70%, бо дивилися «парад перемоги» в москві

ФЕЙК: 9 травня бійці ЗСУ перевантажили Старлінк на 70%, бо дивилися «парад перемоги» в москві

30 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
204

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють нібито сюжет видання Wired. У ньому розповідають про те, що 9 травня бійці ЗСУ буцімто перевантажили Starlink на 70%, тому що дивилися «парад перемоги» в москві. Стверджується, що за даними щотижневого звіту Starlink Partners, середня глибина перегляду становила 91%. 

Утім, це фейк. Wired не публікували такого сюжету, а дослідження, про яке йдеться у відео, не існує.

Скриншот допису 

Цього відео немає ні на офіційному сайті журналу, ні на його сторінках в інстаграмі, фейсбуці, твіттері (X), тіктоці та ютубі. Наразі остання новина, у заголовку якої ішлося про Starlink, з’являлась у виданні ще у травні 2023 року.

Скриншот пошуку за словом Starlink на сайті Wired

Щобільше, Wired взагалі не публікує короткі вертикальні відео без озвучки диктора. Здається підозрілою тавтологія у титрах «weekly report reported» у другому кадрі фейкового відео. Таке повторення може свідчити про те, що фейкороби, вірогідно, написали титри до відео російською, а потім переклали їх англійською в перекладачі, належним чином не вичитавши текст.

Фейкороби стверджують, що дані про перевантаження супутникового модема були оприлюднені у щотижневому звіті Starlink Partners. Проте ми не знайшли жодних згадок про таку організацію. У відеоролику фейкоробів також немає кадрів із цього звіту, які дозволили б пересвідчитись у його існуванні — відеосюжет не містить оригінальних знімків від Wired і є компіляцією з кадрів, які можна знайти у мережі. 

Звіт про перегляд параду перемоги у москві також не публікували на сайті Starlink або в його соціальних мережах. Компанія в принципі не проводить подібних досліджень. Новини про наявність такої статистики немає у західних ЗМІ.

Парад перемоги у москві відбувся 9 травня, тоді як відео про «дослідження» пропагандисти поширили вже зранку 10 травня. Тобто менш ніж за добу дослідники якимось чином (у відео нічого не сказано про методологію) мали би встигнути проаналізували інтернет-трафік трансляції параду та визначили кількість українських користувачів, які нібито дивилися трансляцію за допомогою терміналів Starlink, а також виокремити з цих користувачів військовослужбовців ЗСУ. Це видається сумнівним, як і мотивація компанії проводити подібне дослідження.

Росіяни не вперше використовують логотип цього видання для додання своїм фейкам про Starlink більшої правдоподібності. Раніше ми спростовували інформацію, що Wired опублікувало сюжет про те, як ЗСУ використовують інтернет з платформи Starlink для ігор в онлайн-казино.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний