ФЕЙК: 90 млрд євро від ЄС не призвели до позитивних змін в Україні

ФЕЙК: 90 млрд євро від ЄС не призвели до позитивних змін в Україні

30 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
403

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила на паризькій конференції донорів допомоги Україні, що з 2014 року країна отримала 90 млрд євро від ЄС. Користувачі соцмереж обурюються, що така сума становить 138% від сукупного державного боргу Україні. За їхніми словами, українці взагалі не стали жити краще від цих коштів, адже українські політики розкрадають усю західну допомогу.

Однак це — фейк.

По-перше, Урсула фон дер Ляєн не говорила про 90 млрд євро, виділених на потреби України. 

Міжнародна конференція «Солідарність з українським народом» пройшла в Парижі 13 грудня 2022 року. Президентка Єврокомісії заявила, що протягом 2022 року Україна отримала від ЄС та держав-членів понад 19 млрд євро. Ми переглянули відео конференції, президентка не обмовилася і не казала «90 мільярдів із 2014 року». Також вона підтвердила, що в ЄС узгодили виділення 18 млрд євро Україні наступного року. 

У пресрелізі Міністерства закордонних справ Франції назвали суму 19,7 млрд євро та уточнили, що саме в неї входить: 12,4 млрд із європейських фондів та 7,3 млрд від окремих держав-членів ЄС. До повномасштабного вторгнення рф Єврокомісія заявляла, що з 2014 року Україна отримала близько 17 млрд від ЄС та європейських фінансових інституцій у формі грантів і кредитів. Отже, якщо не враховувати допомогу від окремих держав-членів, за 2014-2022 роки Україна отримала від європейських інституцій 29,4 млрд євро.

По-друге, безпідставно вважати, що немає жодних позитивних результатів від надання такої допомоги.

Більшість виділених коштів ЄС у 2022 році була призначена для макрофінансової допомоги (7,2 млрд), підтримки стратегічних держпідприємств, відновлення інфраструктури (2,2 млрд), підтримки компаній, які надають життєво важливі послуги для населення (1 млрд). Також ЄС надавав гуманітарну допомогу (485 млн).

Унаслідок російського вторгнення українська економіка суттєво постраждала: за оцінками Мінекономіки, ВВП України скоротиться на 33,2-33,5% до кінця року.  Також існує дефіцит держбюджету, який намагаються зменшити за рахунок зовнішніх запозичень, зокрема від ЄС, США, міжнародних фінансових установ. Така ситуація — результат дій не української влади, а російського керівництва, що прийняло рішення про вторгнення.

До 2022 року ЄС був зосереджений на допомозі для сприяння модернізації та реформування України: підтримка малого та середнього бізнесу, вдосконалення освітньої системи, підтримка громадянського суспільства, проведення реформи державного управління, судової та антикорупційної реформ, цифрова трансформація, підвищення енергоефективності, програми для боротьби з наслідками змінами клімату тощо. Також була й гуманітарна підтримка, як-от виділення коштів для подолання наслідків пандемії COVID-19 чи для допомоги постраждалим від російської агресії з 2014 року.

Детальніше про прогрес України в реалізації реформ можна прочитати в матеріалах проєкту «Індекс реформ».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний