ФЕЙК: Абітурієнтам з окупованих територій зніматимуть по одному балу за кожне слово російською на іспиті

ФЕЙК: Абітурієнтам з окупованих територій зніматимуть по одному балу за кожне слово російською на іспиті

28 Липня 2025
FacebookTwitterTelegram
45

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У російських телеграм-каналах поширюють фото оголошення, яке нібито розмістили для українських абітурієнтів з окупованих територій. Їх попереджають, що за використання російської мови на усних іспитах передбачені «штрафні санкції»: мінус бал за кожне слово російською. 

Утім, це фейк. Оголошення вигадане, Міносвіти не запроваджувало «штрафні санкції» за російську мову на іспитах. 

Скриншот допису 

Фото розмістили в російських та проросійських каналах. Натомість українські медіа, блогери нічого не писали про мовні обмеження для абітурієнтів. Це звучить нелогічно: якби такий скандал справді виник, його б активно обговорювали у суспільстві.  

Щобільше, ні на зображенні, ні в постах не уточнюють, в якому закладі та коли зробили фото. На оголошенні можна побачити логотип Міністерства освіти і науки України. Тож, за цією логікою, Міносвіти мало б повторювати умову про «штрафні санкції» й в інших своїх публікаціях. Проте на сайті, у соцмережах Міністерства ніяких попереджень про штрафні бали за російську немає.   

Також викликають підозру деякі формулювання з оголошення. В офіційній комунікації Міносвіти розповідає про «вступників з тимчасово окупованих і прифронтових територій», тоді як у підробленому оголошенні пишуть лише про абітурієнтів із «тимчасово окупованих територій».  Є помилки й щодо умов вступу: у фейку пишуть про необхідність іспитів у разі відсутності атестата, насправді ж вступні випробування треба проходити, навіть якщо абітурієнт має атестат.   

В офіційних документах Міносвіти відсутні положення про «штрафні санкції» за використання російської. Логічно припустити, що вступник може отримати нижчий бал із предмета «Українська мова», якщо погано володітиме мовою і використовуватиме російські слова. Проте правило «одне слово російською — мінус бал» — цілковита вигадка.  

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний