ФЕЙК: Американські CDC підтвердили, що вірус SARS-CoV-2 не виділили | VoxUkraine

ФЕЙК: Американські CDC підтвердили, що вірус SARS-CoV-2 не виділили

26 Лютого 2021
FacebookTwitterTelegram
1437

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Користувачі мережі поширюють уривок американського конспірологічного шоу “The Highwire” з антивакцинатором Дейлом Біктрі.

Ресурс Media Bias/Fact Check, який користується оцінками незалежних фактчекерів мережі IFCN, позначив сайт «The Highwire» як псевдонауковий та конспірологічний. 

У цьому уривку шоу «консультант із природного зцілення» Ендрю Кауфман розповідає про те, що вірус SARS-CoV-2 ніколи не був виділений. Згодом у відео наводять інструкцію CDC (Центрів з контролю та профілактики захворювань у США), у якій начебто про це йдеться.

Ендрю Кауфман неодноразово повторював тезу про те, що SARS-CoV-2 не виділили – а ми це неодноразово спростовували.

Насправді в інструкції з використання ПЛР-тестів CDC, на яку посилаються у відео, йдеться не про це. Схожий фейк уже спростовували незалежні фактчекери з Reuters: тоді користувачі мережі стверджували, начебто у цьому документі визнали, що SARS-CoV-2 не існує. 

Скриншот з документу CDC, використаний у відео

 

У коментарі для Reuters доктор Тасхан де Сілва (Thushan de Silva) з британського Університету Шеффілда пояснив, що насправді документ описує, як було визначено найменшу кількість генетичного вірусного матеріалу (РНК), необхідного для проведення ПЛР-діагностики. Тобто як встановили так звану межу виявлення ПЛР-аналізу. 

Щоб розрахувати межу виявлення ПЛР-аналізу, потрібно мати конкретну кількість вірусу для вилучення генетичного матеріалу або таку саму кількість РНК, яку несе вірус. Для цього у випадку SARS-CoV-2 CDC використовували транскрибовану РНК — синтетичний генетичний матеріал, ідентичний тому, що переноситься вірусом.

Причиною використання транскрибованої РНК могло було те, що на момент розробки інструкції не було багато стандартизованих та кількісно визначених запасів вірусу для вилучення РНК. Однак це не означає, немов CDC визнала, що вірус SARS-CoV-2 взагалі ніколи не було виділено. 

У цьому відео та схожих дописах також згадують, начебто голова Китайського центру з контролю та профілактики захворювань доктор Ву Цзун заявив, що китайські фахівці не змогли виділити SARS-CoV-2. Автори посилаються на сюжет телеканалу NBC від 24 січня 2021 року. У ньому на запитання журналістки про те, чому понад рік тому, коли зразки вірусу вже були зібрані, китайські вчені не поширили інформацію про нього, доктор Цзун відповідає, що тоді вірус не був виділений. Саме цю цитату було вирвано з контексту як доказ того, начебто SARS-CoV-2 взагалі ніколи не був виділений. 

Насправді вірус SARS-CoV-2 був ідентифікований китайською владою 7 січня 2020 року, після чого було проведено секвенування його генетичного матеріалу.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний