Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські медіа поширюють фейк, начебто на «чорному ринку» — у даркнеті — з’явилися оголошення про продаж американських дронів Switchblade 300, які США постачають Україні. Автори вказують вартість безпілотника — 4 тисячі доларів. Доставку нібито пропонують до всіх країн Європи.
Утім, це фейк. Фото безпілотників взяли з джерел, що висвітлювали війну в Сирії у 2015-2016 роках. Крім цього, їх відредагували у фоторедакторі. В оголошеннях вказано локацію «Київ», однак відстежити, з якої країни насправді опублікували оголошення, неможливо через анонімність даркнету.
Скриншоти публікації з російського пропагандистського телеграм-каналу «Zvezdanews»
Зворотній пошук зображень у Google показав, що тактичний боєприпас Switchblade під номером 1571 було виявлено у Сирії у 2015 році. Користувачі твіттера у 2016 році писали, що безпілотник під номером 1405 знайшли у сирійському Манбіджі. Російські медіа відредагували ці фото, додавши написи «thief», тобто «злодій».
Боєприпас Switchblade номер 1571, знайдений у Сирії в 2015. Джерело — Defence Update
Скриншот допису у твіттері, Switchblade №1405, 2016 р.
Більшість користувачів заходять в Інтернет за допомогою комп’ютера або пристрою, який має IP-адресу (Internet Protocol — протокол Інтернету). Це унікальний ідентифікатор в Інтернеті, за IP-адресою можна відстежувати Інтернет-активність користувача. Даркнет використовує складні системи, які анонімізують справжню IP-адресу користувача.
Робота даркнету реалізується, серед іншого, за допомогою анонімного браузера Tor, що використовує багаторівневе шифрування. Він дозволяє приховати розташування користувача, а тому можна розмістити повідомлення щодо продажу будь-якого товару, уникнувши відстеження IP-адреси. Відтак користувач із будь-якого куточка світу міг опублікувати оголошення про продаж Switchblade 300 та вказати локацію «Київ».
Нагадаємо, Voxcheck вже спростував російський фейк про те, що українські військові продають у даркнеті Javelin.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний