ФЕЙК: Американські системи ПРО не здатні перехопити «Орешник» — західні військові експерти

ФЕЙК: Американські системи ПРО не здатні перехопити «Орешник» — західні військові експерти

24 Лютого 2025
FacebookTwitterTelegram
45

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють нібито матеріал британського Центру військових досліджень, де наведені цитати британських експертів: Герберта Макмастера, Бена Уоллеса, Патриції Льюїс, Джека Кін — про те, що західні системи протиракетної оборони не можуть протидіяти новій російській міжконтинентальній ракеті «Орешник». 

Утім, це неправда. Усі цитати, які нібито належать британським експертам, є вигаданими. Західні військові аналітики зазначають, що сучасні системи протиракетної оборони здатні перехоплювати боєголовки цієї ракети.

Скриншот публікації

21 листопада 2024 року росія завдала удару по Дніпру міжконтинентальною балістичною ракетою середньої дальності «Орешник». Після цього путін заявив, що американські системи протиракетної оборони нібито не здатні перехопити цю ракету.

Утім, військовий аналітик з питань оборони та ядерної стратегії Університету Осло Фабіан Хоффман говорить, що західні системи ПРО здатні перехоплювати нову російську ракету «Орешник». Він зазначив: «Такі системи, як SM-3 від Aegis або Aegis Ashore, а також, ймовірно, Arrow 3 і THAAD, безсумнівно, можуть впоратися із загрозами цього типу». Це підтверджують і результати випробувань. Водночас росія не надала доказів того, що ракета «Орешник» проходила випробування проти сучасних систем ПРО. 

Також ми не знайшли підтверджень, що цитати справді належать зазначеним фахівцям. Жодне авторитетне джерело не підтверджує їхніх слів, що ставить під сумнів достовірність цієї інформації. Натомість єдиним джерелом є сайт  Британського центру військових досліджень (Centre of War Studies). Відомо про кілька центрів з такою назвою у різних університетах, зокрема в Дубліні, Глазго, Халлі та Бірмінгемі, однак їхні сайти мають зовсім інший вигляд.

Зараз сайт заблокований, однак його можна знайти в архівах. За даними Wayback Mashine вперше відповідну сторінку архівували 25 грудня 2024 року. Саме цього дня сайт створили, ймовірно, з метою поширення дезінформації.  

Скриншот сайту, на який посилаються пропагандисти

Скриншот із ресурсу WhoIs із датою створення фейкового сайту

Також на фейковій сторінці вказана адреса: «48 Grays Inn Road, WC1X 8LT, London, United Kingdom», однак серед зареєстрованих за цією адресою організацій немає жодного центру військових досліджень. Натомість за цією адресою знаходиться The Institute For War And Peace Reporting (IWPR), який є радше благодійною організацією, а не дослідницьким центром, і має власний офіційний сайт.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний