ФЕЙК: Американський телеканал підтвердив існування біолабораторій в Україні

ФЕЙК: Американський телеканал підтвердив існування біолабораторій в Україні

28 Лютого 2023
FacebookTwitterTelegram
712

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа знову намагаються знайти біолабораторії в Україні. Цього разу медіа рф посилаються на сюжет американського телеканалу OAN, у якому йдеться про те, що Україна разом зі США нібито проводять небезпечні експерименти в українських біолабораторіях. У статті додають, що заступниця держсекретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд визнала, що в Україні є біолабораторії.

Це — неправда.  В Україні немає лабораторій, в яких би розробляли біологічну зброю чи проводили небезпечні експерименти.

У сюжеті телеканалу One America News репортер справді говорить про американські біолабораторії в Україні. Також у відео ведучий заявляє, що Україна нібито не є окремою країною, а підпорядкована Заходу. У сюжеті автор називає Володимира Зеленського актором, який «виконує свою роль». Крім того, видання OAN поширює кремлівські наративи, як от заяви про «звірства» від ЗСУ або про те, що в лікарні Маріуполя нібито були вогневі точки ЗСУ.

Ресурс Media Bias/Fact Check, який агрегує оцінки незалежних фактчекерів мережі IFCN, пише, що One America News — упереджене видання, яке поширює пропаганду, теорії змов та фейкові новини. Росія часто використовує західні медіа для поширення пропаганди, зокрема про Україну. 

З 2005 року Україна співпрацює з США за Програмою зменшення біологічної загрози. США допомагають покращити українські лабораторії, проводити дослідження в галузі біології, а також контролюють захист біологічних матеріалів для зменшення ризику викрадення або використання небезпечних патогенів в Україні. Тобто Міноборони США разом працює з Україною над підвищенням біозахисту і біобезпеки, аби ці речовини не загрожували українцям. 

Наприклад, у 2019 році США передали Україні чотири мобільні лабораторії для допомоги військовослужбовцям і цивільному населенню під час пандемії COVID-19. Того ж року США допомогли побудувати дві лабораторії для Держслужби України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів. 

США та ООН неодноразово підкреслювали, що в Україні немає програми розробки біологічної зброї. Росія використовує такі повідомлення, аби вкотре виправдати свої злочини.

Повідомлення про те, що колишня представниця Держдепу США Вікторія Нуланд визнала, що в Україні є біолабораторії, — фейк, адже її слова вирвали з контексту. Сенатор США Марко Рубіо запитав Нуланд, чи має Україна біологічну та хімічну зброю. Своєю чергою Вікторія Нуланд відповіла, що в Україні є дослідницькі об’єкти, матеріали яких можуть потрапити до росіян. Крім того, Нуланд зазначила, що якщо в Україні станеться інцидент із небезпечними біологічними чи хімічними матеріалами, то саме росія буде винна в цьому. За її словами, це класична російська схема — звинувачувати Україну в тому, що рф робить сама.

У російській публікації також пишуть, мовляв, біолабораторія «Фармбіотест» у Рубіжному випробовувала небезпечні ліки на військових та цивільних. Насправді клініка «Фармбіотест» проводила клінічні випробування звичайних лікарських препаратів. На сайті Державного експертного центру Міністерства охорони здоров’я України можна побачити, що «Фармбіотест» проводила дослідження на біоеквівалентність препаратів таких, як «Адезін», «Тензокард», «Кловаск» тощо.

Дослідження на біоеквівалентність — це порівняння біодоступності двох препаратів, аби визначити, чи можна застосовувати аналогічні препарати. Таблетки «Адезін» та «Тензокард», які випробовували у «Фармбіотест», призначені для людей із підвищеним артеріальним тиском. Капсули «Кловаск» призначають людям як терапію після інфаркту міокарда. Щобільше, компанія «Мікрохім», виробник ліків «Кловаск» та «Тензокард», які тестували у «Фармбіотест», раніше спростовувала фейк про біолабораторію в Рубіжному.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний