ФЕЙК: Анджей Дуда, президент Польщі, є онуком Михайла Дуди, українського нациста

ФЕЙК: Анджей Дуда, президент Польщі, є онуком Михайла Дуди, українського нациста

26 Липня 2022
FacebookTwitterTelegram
4010

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про те, що дідом президента Польщі Анджея Дуди є воїн УПА Михайло Дуда. Михайла Дуду називають соратником Степана Бандери та Романа Шухевича. Також користувачі соцмереж стверджують, що Михайло Дуда був нацистом, служив у батальйоні «Роланд» та боровся проти поляків під час Волинської трагедії.

Скриншот публікації

Проте це — фейк. Справжнім дідом Анджея Дуди є Алойзі Дуда, Михайло Дуда не є родичем президента Польщі. Крім того, Михайлом Дуда не був «нацистом та карателем».

Дід Анджея Дуди

Заяви про родинні зв’язки між Михайлом Дудою та Анджеєм Дудою з’явилися ще в 2015 році. 18 лютого 2015 року Анджей Дуда спростував ці чутки: «Повна нісенітниця. Мій дідусь Алойзій Дуда жив у Старому Сончі (польське місто — ред.), був кушніром і помер 1 липня 1992 року». Із біографії Анджея дійсно відомо, що його дід народився в 1907 році, а помер у 1992 році, коли майбутньому президенту Республіки Польща було 20 років. Немає підтверджень того, що Алойзій воював під час Другої світової війни.

Дідусь Алойзій з онуком Анджеєм. Джерело: Приватний архів родини Дуди

Вже у 2022 році ці інформаційні атаки прокоментував Станіслав Жарин, речник міністра-координатора польських спецслужб. Він наголосив, що подібні фейки розповсюджують для того, щоб очорнити репутацію Польщі, Заходу та виправдати імперські дії росії проти інших держав.

Слід додати, що Дуда — одне з найбільш поширених прізвищ у Польщі. На початку 2021 року понад 36 тисяч жителів Польщі мали таке прізвище.

Михайло Дуда

На фото з фейкових  публікацій справді зображений Михайло Дуда, це можна перевірити за допомогою зворотного пошуку зображень у TinEye. Його біографію можна знайти на сайтах Болехівської міської ради (Михайло Дуда помер поблизу міста Болехів, Івано-Франківська область) та Інституту національної пам’яті.

Михайло Дуда. Джерело: Болехівська міська рада

Відомо, що Михайло народився в 1921 році, з 1937 року був членом ОУН, а з 1943 року — воїном УПА. Він загинув у 1950 році після воєнної операції на території України проти радянської влади. За однією з версій, Михайло Дуда покінчив із життям, за іншою — його вбили агенти НКВС. 

Немає даних, що в Михайла Дуди були діти. Також невідомо, наскільки він був близьким до Степана Бандери та Романа Шухевича. У надійних джерелах немає й інформації про його службу в батальйоні «Роланд» чи участь у Волинській трагедії.

Під час Другої світової війни воїни УПА боролися за незалежну Україну. Їхніми противниками були як німецькі, так і радянські війська. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний