(ОНОВЛЕНО) ФЕЙК: Базу даних «Резерв+» продають у даркнеті

(ОНОВЛЕНО) ФЕЙК: Базу даних «Резерв+» продають у даркнеті

31 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
679

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соціальних мережах, зокрема Threads, поширюють фото, де нібито зображені дані зі «злитої» бази даних «Резерв+», яка містить інформацію про 1 млн людей. Вказують, що її вже начебто продають на чорному ринку. 

Це фейк. У «злитій базі даних» використовують звання, які скасовані в Україні. Також таблиця має різне оформлення та помилки. Частина ІПН належить особам, яким понад 60 років і які не повинні оновлювати дані. 

Скриншот допису у Threads

Ми уважніше розглянули скриншот та помітили неточності, що вказують на несправжність «злитої бази даних “Резерв+”». 

У попередній версії статті ми припустилися помилок. Відповідно до нашої політики визнання помилок, вносимо виправлення.

Наприклад, у стовпці «військове звання» можна зустріти такі звання як «старшина», «прапорщик» та «старший прапорщик», проте їх скасували в Україні, з жовтня 2020 року діє інший перелік звань. Наприклад, у стовпці «військове звання» можна зустріти такі звання як «старшина», «прапорщик» та «старший прапорщик. Ці звання вже не присвоюються в українській армії. Утім, якщо подібні звання особа отримала до 2020 року, у військовому квитку може бути вказане старе звання, доки військовозобов’язаному не присвоять нове звання. Також відбулася переатестація сержантського та старшинського складу в нових військових званнях. Тобто ті, хто проходять службу, вже мали б мати нові звання. Особи, які наразі не перебувають у Силах борони, можуть мати старі. 

Також «таблиця» містить помилку, де написано «в/с строк служби». Навіть якщо це справді механічна помилка, то українською правильно буде «термін служби». Таблиця містить напис «в/с строк служби», що може означати «військовослужбовець строкової служби» (в/с строкової служби). У відкритих джерелах ми не зустріли скорочення «строк. служби», яке вжили у нібито злитій базі даних.         

Існують і помилки в оформленні. Наприклад, найменування військової частини вказане по-різному: як разом із приписом «в/ч», так і лише код частини. Деякі прізвища написані капсом, тоді як інші — ні. Також помітний різкий перехід між стовпцем з іменами та номерами телефонів.

Крім того, за ІПН ми встановили, що частина осіб у переліку є старшою 60 років, і їм не потрібно оновлювати дані, адже з військового обліку їх виключено. Це можна перевірити за допомогою Порталу державних послуг та внесенням ідентифікаційного коду з «таблиці». Дивно й те, що адресу та номери телефонів заблюрили. Якщо дані правдиві та вже «злиті» у даркнет, то немає сенсу їх приховувати. 

Фото начебто злитої бази даних «Резерв+»

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний