ФЕЙК: Бійці «Азова» розіп’яли та спалили заживо бойовика так званої «днр»

ФЕЙК: Бійці «Азова» розіп’яли та спалили заживо бойовика так званої «днр»

13 Червня 2022
FacebookTwitterTelegram
4105

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Користувачі соцмереж у 2022 році поширюють відео, на якому бійці полку «Азов» нібито розіп’яли та спалили заживо невідомого чоловіка. Однак це відео — постановка, і його ще в 2015 році опублікувала група проросійських хакерів, що систематично поширювали фейки про Україну.

На початку відео п’ятеро чоловіків у військовій формі стоять біля полоненого. Один із бійців говорить на камеру: «Ми — воїни батальйону «Азов», який бореться з москальською нечистю. Те, що зараз буде відбуватись, буде з кожним за посібничество (калька з російського «пособничество», українською перекладається як «сприяння» — ред.) сепаратизму» (пряму мову відтворюємо дослівно). Далі військові підходять до чоловіка, який стоїть на колінах, беруть його під руки та нібито починають прибивати до хреста. 

У 2015 році це відео поширили низка російських медіа, зокрема державні федеральні телеканали «Звезда» та «РЕН ТВ». У публікаціях йдеться, ніби бійці «Азова» самі розіслали «ополченцям» та хакерам із «КіберБеркута» це відео розправи. Його начебто  зняли неподалік від Широкиного (Маріупольський район Донецької області). 

Скриншот сайту «РЕН ТВ» 

«Кібер Беркут» — група хакерів, що в 2014-2015 роках активно публікувала фейки про Україну під виглядом оприлюднення «секретних документів». У травні 2014 року хакери заявили, ніби знищили електронну систему ЦВК України «на знак протесту проти легітимізації злочинів київської хунти» (формулювання, яке використовує російська пропаганда на позначення легітимно обраної влади в Україні після подій Євромайдану). Ще в 2014 експерт з кібервійни Джеффрі Карр назвав «Кібер Беркут» завзятими прихильниками Віктора Януковича та «проросійською групою активістів, яка працює проти української незалежності».

Росія роками просуває наратив, ніби Євромайдан — це «державний переворот». База російської дезінформації в німецьких та італійських медіа «Propaganda Diary» від VoxCheck налічує майже 50 фейків на цю тему. 

Примітно, що на відео люди у військовій формі представляються бійцями «батальйону Азов». Однак «Азов» ще у 2014 році було реорганізовано та розширено до полку у складі «Нацгвардії». Військові, що входять до складу полку, не могли про це не знати. Натомість «батальйоном» «Азов» досі продовжують називати російські медіа. 

У квітні 2015 року в «Азові» спростували свою причетність до цього відео. Заяву опублікували на нині заблокованому в Україні ресурсі «Вконтакте» (станом на 2015 рік соцмережа ще не була заблокована). В «Азові» наголосили на тому, що форма невідомих із відео відрізняється від форми бійців «Азова». 

«У відеоролику на руці актора зображений нібито шеврон «Азова». Розміри зображеного шеврона значно більші за розміри стандартного шеврона, який використовують в «Азові». Один з акторів на відео у білих спущених підтяжках, які не є атрибутом форми азовця (неуставна форма в «Азові» заборонена)», — йдеться у заяві. 

Справді, у кількох моментах на відео видно, що один із чоловіків носить на руці масивний знак, значно більший за типові шеврони військових. Низька якість відео, які у 2022 році збереглися у мережі, не дозволяє роздивитися, чи точно на шевроні символ «Азова». У будь-якому випадку, офіційні шеврони «Азова» мають інший вигляд. 

Стоп-кадри з відео, на яких видно масивний шеврон 

Шеврон полку «Азов», вигляд на руці. Джерело — офіційний сайт «Азова»

Шеврон полку «Азов». Джерело — офіційний сайт «Азова»

Шеврони на військовослужбовцях полку «Азов», вид здалеку. Джерело — офіційний сайт «Азова»

Саме відео має ознаки постановного: «розп’яття» чоловіка триває всього 40 секунд, а начебто спалення не показують — відео обривають на моменті, коли військові мають підпалити «ополченця».  

Крім цього, у спростуванні «Азова» 2015-го року вказують, що відео сфальсифіковане і має на меті дискредитувати «Азов», оскільки нещодавно полк виступив із заявою проти демілітаризації населеного пункту Широкине. У той час як відео розп’яття «ополченця» нібито зняли в Широкиному. 

Широкине — село Волноваського району на Донеччині, розташоване на березі Азовського моря приблизно за 15 кілометрів від Маріуполя. У військовому плані воно було важливим через розташування на дорозі з окупованого на той момент бойовиками «днр» Новоазовська до підконтрольного Україні Маріуполя. 

Це правда, у квітні 2015 року українське Міноборони надало план демілітаризації Широкиного, який передбачає повне припинення вогню, відведення військових підрозділів сторін на визначену відстань, проведення робіт з розмінування тощо. У «Азові» виступали проти демілітаризації, бо це б відкрило бойовикам доступ до Маріуполя. 

Російська пропаганда не вперше продукує фейки про звірства полку «Азов». Раніше VoxCheck спростовував фейк, ніби бійці «Азова» закатували дівчину в Маріуполі та випалили свастику на її тілі.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний