Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють два уривки відео, на яких нібито українські військовослужбовці спершу ріжуть сало на священній книзі мусульман — Корані, зазначивши, що забрали її у вбитого. А на іншому фрагменті чоловіки спалюють видання, яке нібито забрали у колаборантів.
Утім, це відео фейкове.
Реагуючи на це відео, Збройні сили України на своїй фейсбук-сторінці зазначили, що лавах української армії служать представники різних національностей та релігійних конфесій, жодної дискримінації цих груп немає. Також у відомстві додали, що ніж, яким на відео різали сало, належить підрозділу «Ахмат» (спецпідрозділ у складі військ національної гвардії росії, який дислокується у Чеченській Республіці).
Також шеврон бійця на відео не схожий на емблему ЗСУ. Поперечна лінія тризуба пряма, без загостреного кінця та ширша, ніж на українських емблемах, затверджених у 2020 році.
1. Скриншот відео, яке поширили у мережі. 2, 3, 4, 5 –Нарукавні знаки за родом військ.
Також відповідно до змін, внесених до «Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил України, та ліцеїстами військових ліцеїв» у 2020 році, у повсякденній формі одягу на лівому рукаві нашивається нарукавний знак військової частини, а на правому рукаві залишається знак відповідно до роду військ. У той час, як у бійця на відео на лівому рукаві нашити знак роду військ.
Присутній сильний акцент чоловіків у формі ЗСУ викликає сумніви, що відео записували українські військовослужбовці. Так, у замість «вогнище», боєць каже «костОр», замість «дивіться» — «дивИться». Помилку також допустили у словах «її», сказавши натомість «йейо», не «можете», а «можетЄ», не «розпалити», а «роСпалІти».
Подібні відео росія створює, аби дискредитувати військовослужбовців ЗСУ, розпалити міжконфесійну ворожнечу всередині країни, а також налаштувати країни, які сповідують іслам, проти України. Також така теза добре підходить для наративу «росія веде справедливу війну, росіяни повинні були вторгнутись, аби зупинити несправедливість».
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний