ФЕЙК: Бійців спецпідрозділу «Кракен» відправили ловити та катувати угорців на Закарпатті

ФЕЙК: Бійців спецпідрозділу «Кракен» відправили ловити та катувати угорців на Закарпатті

21 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
499

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють фото нібито листування бійців спецпідрозділу ГУР МО «Кракен». У ньому вони обговорюють, що бійців відправлять у Закарпатську область для посилення мобілізації чоловіків, зокрема угорців. Командування нібито навіть дозволило їх катувати.    

Це фейк. У «листуванні» використали застарілі фотографії. Головне управління розвідки повідомило, що дана новина є російською дезінформацією. 

Скриншот допису

За зворотним пошуком у забороненому в України пошуковику «Yandex» вдалося знайти фото, які використали у фейковому листуванні. Одне з них — це світлини з операції зі звільнення населеного пункту Вільхівка, Харківська область. Подія відбулася 25 березня 2022 року, але фото опублікували 12 лютого 2023 року. 

Скриншот фейкового листування

Фото з операції зі звільнення Вільхівки. Джерело: телеграм-канал підрозділу «Кракен»

Інше фото зробили 24 вересня 2022 року. На ньому зображено робота з передового командного центру спецпідрозділу «Кракен» у Куп’янську, який керує операцією, поки тривають бойові дії.  

Скриншот з фейкового листування

Робота з передового командного центру «Кракен». Джерело: GettyImages

Також фото сувенірної монети, яку помітно у месенджері, опублікували як мінімум 9 травня 2023 року на сайті аукціону. Ми знайшли інформацію, що її випустили ще у 2022 році. 

Зліва — фото монети з «листування». Справа — фото монети з аукціону

При перегляді листування не можна встановити, що воно належить бійцям «Кракена». У ньому не вказано імен чи номерів телефонів людей, що не дозволяє ідентифікувати, чи справді автори служать у даному підрозділі. 

Також незрозуміло, навіщо бійців підрозділу, які виконують завдання на східному напрямку, перенаправляти до Закарпатської області, коли у регіоні є ТЦК і СП для проведення мобілізації.

Центр протидії дезінформації при РНБО звернувся до ГУР щодо цієї «новини». Їм відповіли, що це російський фейк, а бійці наразі виконують завдання у зоні бойових дій. Також жодні надійні всеукраїнські чи місцеві медіа не поширювали цю новину.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний