ФЕЙК: Біля кордонів із рф в Україні США розробляли біологічну зброю

ФЕЙК: Біля кордонів із рф в Україні США розробляли біологічну зброю

13 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
737

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа масово писали, нібито США вели розробку компонентів біологічної зброї безпосередньо поруч із кордонами росії. Так Пентагон порушував статті конвенції про біологічну та токсичну зброю. Про це заявив секретар радбезу росії Микола Патрушев. Мовляв, це довів аналіз проєктів, проведених в українських лабораторіях. 

Це твердження безпідставне. Патрушев не навів жодного прикладу такого проєкту. Тому нагадуємо, які раніше проєкти в росії називали «доказами» розробки біологічної зброї в Україні:

  • Угоду між українським МОЗ та Міноборони США 2005 року, яка насправді  спрямована на протидію спалахам небезпечних інфекційних хвороб. Міноборони США може допомагати МОЗ України проводити дослідження, виявляти небезпечні патогени тощо. Ця угода є в публічному доступі, і в ній взагалі не йдеться про «військово-біологічні програми». 
  • Програму зі зменшення біологічної загрози США, в рамках якої в Україні модернізували лабораторії, аби досягнути вищого рівня біобезпеки, проводили дослідницькі проєкти, займалися епідеміологічним наглядом тощо. До 2014 року така ж поширювалася на російські лабораторії. 
  • Фейкові документи нібито Міноборони України про знищення особистих даних фахівців, що співпрацювали з «військово-біологічними лабораторіями США». Ці підробки містили численні помилки при перекладі з російської та посилання на нерелевантні установи, які не могли бути розпорядниками таких документів. 
  • Документи, які нібито доводили, що біолабораторії США вивчали, як заражати смертельними вірусами через укуси комарів. Проте у тексті цих документів чітко вказано, що метою дослідження було інфікувати комарів вірусом, патогенним для комарів, а не для людей. І робили це якраз для того, щоб запобігти поширенню небезпечних вірусних захворювань серед людей.
  • Заяви російських колаборантів про так звані «біолабораторії США», виявлені на окупованих територіях. Хоча повний список лабораторій та установ, які підтримує Міноборони США, є у публічному доступі на сайті посольства США в Україні. 
  • Документи Агентства зі скорочення військової загрози Міноборони США, які насправді не містять жодних доказів проведення біологічних експериментів в Україні — і які роками були в публічному доступі. 
  • Той факт, що у лабораторіях Маріуполя на початку вторгнення росії знищили колекцію патогенів, які готували для біологічної зброї. Насправді у ВООЗ тоді повідомили, що рекомендували Україні знищити патогени для запобігання витоку небезпечних патогенів унаслідок бойових дій. Відомо, що росія здійснює невибіркові обстріли українських міст.

Це лише кілька прикладів із численних російських фейків про «біологічні розробки» США в Україні. Росія жодного разу так і не опублікувала документи, які доводять існування проєктів із розробки біологічної зброї в Україні. 

В ООН наголошували, що не мають жодних доказів, що в Україні займалися розробкою біологічної зброї. Представники США в ООН висловлювали занепокоєння, що росія висуває Україні такі звинувачення, щоб обґрунтувати власне використання біологічної або хімічної зброї в Україні. 

Директор Інституту біохімії ім. О. В. Палладіна та голова Комісії з біобезпеки і біозахисту при РНБО Сергій Комісаренко пояснював, що в Україні навіть немає лабораторій для створення біологічної зброї. В Україні біологічну зброю ніколи не розробляли, не виготовляли й не зберігали — весь радянський спадок залишився в росії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний