ФЕЙК: Біля села Миколаївка Баштанського району знайдені рештки 10 людей

ФЕЙК: Біля села Миколаївка Баштанського району знайдені рештки 10 людей

31 Липня 2023
FacebookTwitterTelegram
293

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У російських медіа повідомляють, нібито біля села Миколаївка Баштанського району тракторист розкопав поховання та побачив там близько 10 людських решток. Вони стверджують, що в жовтні 2022 року в селі пропали близько 30 людей, зокрема жінки, діти та люди похилого віку. У той час в селі дислокувалася 59 ОМПБр ЗСУ, яка нібито відповідає за усі ці зникнення. До повідомлення додається фото закутих скелетів. 

Утім, це вигадана новина. Жодне надійне джерело не повідомляло про масове поховання біля села Миколаївка. Фото скелетів, яке додають до посту, зробили в Греції ще у 2016 році.

Скриншот допису

Село Миколаївка Баштанського району. Джерело: DeepState

Ми не знайшли жодних повідомлень в українських або західних ЗМІ щодо зникнення людей у тому районі чи виявлення масового поховання.

Перша згадка цієї новини була в телеграм-каналі «Mikolaev live» 29 травня 2023 року. Канал створили напередодні повномасштабного вторгнення рф — 2 лютого 2022 року. Відтоді на ньому регулярно публікують російські фейки та поширюють панічні настрої. Ймовірно, канал адмініструється колаборантами або самим росіянами. Ні цей канал, ні інші ресурси, що перепостили повідомлення, не надали жодних доказів.

Натомість є докази зникнення цивільних на окупованих територіях. Наприклад, у рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна» щодо скоєних міжнародних злочинів за рік повномасштабної війни було зафіксоване зникнення 153 людей та загибель 251 людини в окупованих росіянами пунктах Миколаївській області.

Щодо фото, яке пропагандисти додали до публікації, за допомогою забороненого в Україні сервісу «Яндекс. Картинки» ми знайшли посилання на новину про закуті скелети та масові поховання. Їх знайшли у 2016 році під час робіт із будівництва Культурного центру Фонду Ставроса Ніархоса (SNFCC) у Фаліроні, Греція. Тоді знайшли близько 80 скелетів чоловіків, яким, як вважають, було 20 чи 30 років. Багато хто з них лежав обличчям вниз зі зв’язаними за спиною руками. Вони датуються VII століттям до нашої ери. Пропагандисти використали це фото з розкопок та зробили дзеркальне відображення.. 

Новина про знахідки скелетів у Греції. Джерело: CNN

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний