ФЕЙК: Біженців депортують із Європи задля примусової мобілізації в Україні

ФЕЙК: Біженців депортують із Європи задля примусової мобілізації в Україні

30 Червня 2022
FacebookTwitterTelegram
1298

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа поширюють заяву колаборанта Кирила Стремоусова, так званого  «заступника голови військово-цивільної адміністрації Херсонської області» (російської окупаційної влади). Він заявив, ніби у Євросоюзі обговорюють можливість депортувати українських чоловіків, аби їх примусово мобілізували в Україні. 

Це фейк: не існує законних підстав для депортації біженців із ЄС заради мобілізації. Ще раніше російські медіа поширили фейк, ніби Україна звернулася до країн ЄС із проханням депортувати українських чоловіків. 

Приклад публікації

Про «депортацію біженців» колаборант Стремоусов заявив у інтерв’ю виданню «Украина.ру», яке входить до складу російської державної медіагрупи «Росія сьогодні» (тобто повністю підпорядковане уряду рф). «Украина.ру» роками поширювало фейки російської пропаганди, у базі проєкту EUvsDisinfo зафіксовано 210 таких випадків (перелік не є вичерпним). Сам Кирило Стремоусов із 2013 року безуспішно намагався організовувати сепаратистські, проросійські рухи на Херсонщині. 

Говорячи про «депортацію біженців», Стремоусов не посилається на жодне конкретне рішення ЄС або джерело, яке прокоментувало це рішення. Натомість ні один офіційний представник Євросоюзу не робив подібних заяв. А українська влада не робила жодних запитів на депортацію своїх громадян із країн ЄС. 

Раніше VoxCheck уже спростовувала фейк, ніби Україна попросила у Польщі депортувати українських чоловіків-біженців. 

Крім цього, потенційна депортація суперечить Конвенції ООН про статус біженців. Стаття 32 Конвенції визначає, що біженців, які перебувають у країні законно, не будуть висилати, окрім як з міркувань охорони державної безпеки чи громадського порядку. Однак це може відбутися лише за виконання рішення, винесеного в судовому порядку. Стаття 33 прямо забороняє примусове повернення біженців у країни, з яких вони прибули і де їм загрожує небезпека (тільки якщо вони є суспільно небезпечними чи засуджені за вчинення особливо тяжкого злочину).

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний