Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські телеграм-канали поширюють відео з логотипом каналу Euronews. У ньому стверджують, нібито внаслідок провальної політики Маї Санду в Молдові люди не можуть навіть оплатити похорони своїх рідних.
Це фейк. Euronews не публікувало це відео. Економічна ситуація в Молдові — це структурна проблема, яка формувалася роками, задовго до уряду Санду.
Скриншот допису
У тіктоці, інстаграмі, фейсбуці, як і в інших соцмережах Euronews, немає цього відео. Ми також не знайшли матеріалів на цю тему ані у відео-, ані в текстовому форматі на сайті каналу.
У травні та червні 2025 року Euronews повідомляло, що проросійські сили використовують айдентику видання для поширення фейків про Молдову. Вони писали: «Фейкові відео, ймовірно, є частиною кампанії “Матрьошка” — скоординованої операції рф, відомої серед фактчекерів поширенням фейкових новин, стилізованих під матеріали міжнароднх медіа, академічних установ і державних агентств». Схоже, це відео також є частиною кампанії.
Молдова дійсно стикається з економічними проблемами, які позначаються і на витратах на похорони. У 2025 році одноразова державна виплата на поховання становить 1100 молдовських леїв ($65), тоді як реальна вартість у ритуальних бюро стартує в середньому від 5220 – 5500 леїв ($309 – 325).
Утім, твердження, що «через Санду молдовани опинилися в пекельних умовах» невиправдано категоричне. Економіка Молдови останнім роками знаходилася під тиском зовнішніх чинників. У 2020 році відбулося різке економічне падіння через пандемію, пізніше — енергетична криза, зростання цін на енергоносії і війна в Україні. Попри це, з 2023 року рівень економіки почав зростати і, за прогнозами МВФ, зростатиме надалі щонайменше до 2026 року. Проблеми бідності та соціальної нерівності залишаються актуальними, але вони не є прямим наслідком винятково політики діючого уряду — це структурна проблема країни, яка формувалася роками, задовго до президентства Санду.
Проєвропейська влада Молдови і зокрема президентка Санду регулярно стають об’єктами атак кремлівських пропагандистів, які прагнуть використати чутливу тему бідності і корупції задля збурення молдовського суспільства. Раніше ми неодноразово спростовували фейки на цю тему.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний