ФЕЙК: Через пошкодження енергетичної інфраструктури в Україні почнуться спалахи тифу та чуми

ФЕЙК: Через пошкодження енергетичної інфраструктури в Україні почнуться спалахи тифу та чуми

22 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
356

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Росіяни знову намагаються залякати українців та заявляють, нібито внаслідок пошкодження енергетичної інфраструктури українські міста перетворяться на «темні плями». Тобто у більшості міст України неможливо буде жити через відсутність електроенергії. Також через це можуть відключити насоси каналізації, що начебто спричинить спалахи хвороб, таких як тиф, чума, а також «масовий мор».

Це — фейк. Об’єкти критичної інфраструктури забезпечують першочергово, тож там можуть бути менші або відсутні відключення від електроенергії. До того ж передбачити ймовірне відключення насосів каналізації і поширення тифу внаслідок цього — неможливо.

22 березня 2024 року росіяни випустили по Україні понад 150 різних об’єктів ураження. За словами міністра енергетики Германа Галущенко, це була наймасштабніша атака росіян на українську енергосистему від початку повномасштабного вторгнення. У квітні  росіяни також атакували авіабомбами Сумську ТЕЦ та зруйнували ракетами одну з найбільших в Україні — Трипільську ТЕЦ на Київщині. Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко повідомляв, що росіяни пошкодили 75-80% загальної теплової генерації в Україні. 

Заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук каже, що в Україні планують встановити нові об’єкти генерації електроенергії, які допоможуть пройти літо та опалювальний сезон взимку 2024 року. Водночас відновити потужності, які були до березневих атак росіян, буде складно. Тож в «Укренерго» закликають українців споживати менше електроенергії щодня з 19:00 до 22:00.

Разом із цим росіяни поширюють безпідставні чутки про «чорну зиму» 2024-2025 років. Деякі об’єкти енергетичної інфраструктури можуть відновити або встановити нові, а також допомогу з відновленням можуть надати міжнародні партнери, як це було у 2022-2023 роках. Тож зарано говорити про «темні міста» і тим паче про поширення хвороб через відключення каналізації. До того ж об’єкти критичної інфраструктури забезпечують в першу чергу, тому там можуть бути менші або загалом відсутні відключення від електроенергії. Такими заявами росіяни лише намагаються залякати українців та посіяти недовіру до уряду, який начебто «сприяє» поширенню різних хвороб, зокрема тифу і чуми. 

Чума — гостре інфекційне захворювання, симптомами якого є висока температура, ураження лімфатичної системи, шкіри, легень тощо. Збудником хвороби є чумна паличка, яка може перебувати у дрібних ссавців та бліх. Людина може підхопити чуму через укус інфікованих бліх-переносників, незахищений контакт з інфекційними рідинами організму та зараженими матеріалами або від інших людей з чумою. 

Окрім того, як пише Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), чума як хвороба у тварин зустрічається на всіх континентах, крім Океанії. Ризик чуми для людини існує скрізь, де одночасно існують її природні осередки. Отже, людина може підхопити чуму і без гуманітарної катастрофи. Однак ми не знайшли жодних повідомлень про випадки чуми серед українців від початку повномасштабного вторгнення. У своєму звіті за 2023 рік ВООЗ також не зазначала Україну як місце, де серед людей фіксували чуму.

Так само і тиф, який має різні форми та способи поширення. До прикладу, гостре інфекційне захворювання — епідемічний тиф — передається через контакт із зараженими вошами та вважається рідкісною хворобою. Тоді як черевний тиф передається саме через заражену їжу або воду. Спрогнозувати ймовірне відключення насосів каналізації і як наслідок поширення такої хвороби — неможливо. Проте бактерія тифу може поширитися на окупованих та прифронтових територіях внаслідок антисанітарії та порушення водовідновлення, як-от унаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС. Проте у відкритих джерелах також немає повідомлень про зараження тифом українців за останні роки. 

Водночас є інші інфекційні хвороби — грип, кір, гепатит тощо — які можуть загрожувати українцям. Аби захистити себе від інфекційних захворювань, варто дотримуватись таких порад: не приймати антибіотики без призначення лікаря, вакцинуватися, згідно з Національним календарем щеплень, вести здоровий спосіб життя тощо.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний