ФЕЙК: Через RFID-чипи на етикетках одягу слідкують за людьми та передають хвороби

ФЕЙК: Через RFID-чипи на етикетках одягу слідкують за людьми та передають хвороби

29 Червня 2021
FacebookTwitterTelegram
2041

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео, у яких стверджують, що RFID-чип на одязі вираховує людину в 3D та визначає локацію — кажуть, що цей чип має MAC-адресу для відслідковування з супутника, а ще у цей чип начебто можна занести паспортні дані.  Одне відео використовує для прикладу етикетку зі штанів із магазину Decathlon, інше — зі спідниці з H&M. Штрих-код називають «космічним клинописом» та «мовою рептилоїдів».

Кадри одного з відео, яке поширюють у мережі, — зображено RFID-мітку

Утім, це — фейк. 

Подібний фейк поширювали у 2020 році про етикетки бюстгальтерів Victoria’s Secret та у 2019-2020 роках про автомобільні шини. Тоді також стверджували, що за допомогою RFID-чипів слідкують за людьми.

Технологія RFID використовує радіохвилі для зв’язку, ідентифікації та пошуку об’єктів. Технологія складається зі зчитувача та мітки — її ділять на три види: активні, напів пасивні, пасивні. 

Активні RFID-мітки мають передавач та власне джерело живлення (як правило, акумулятор). Джерело живлення використовується для запуску мікросхеми та передачі сигналу на зчитувач (спосіб, яким стільниковий телефон передає сигнали на базову станцію). Пасивні мітки не мають акумулятора. Натомість вони отримують живлення від зчитувача, який випромінює електромагнітні хвилі, які індукують струм в антені мітки. Напів пасивні мітки використовують акумулятор для запуску мікросхеми, але обмінюються даними, отримуючи живлення від зчитувача. Активні та напів пасивні мітки використовують для відстеження товарів високої вартості, які потрібно сканувати на великих відстанях. Але такі мітки коштують дорожче пасивних міток, тому активні та напів пасивні мітки не вигідно використовувати для відслідковування відносно дешевих предметів.

Приклади активних RFID-міток

На відео показують саме пасивні RFID-мітки. Роздрібні магазини, включаючи Victoria’s Secret, Walmart, Target, Nike та інші, роками використовують їх для прискорення менеджменту товарів. Компанія Decathlon почала використовувати RFID-мітки на товарах свого виробництва у 2013 році.  

У коментарі для AP Джастін Паттон, директор лабораторії ідентифікації радіочастот при Університеті Оберна, пояснив, що, замість того, щоб сканувати штрих-код кожного товару окремо, магазини використовують зчитувачі RFID, щоб підхоплювати радіохвилі від міток зі швидкістю близько 400 міток в секунду. Паттон зауважив, що RFID-мітки погано працюють поблизу води або металу, тому вони не будуть добре функціонувати, якщо вони при контакті з тілом людини.

Діапазон роботи пасивних RFID-міток — 5-6 метрів. Тому будь-які твердження про зв’язок із супутниками та слідкування за людьми безпідставні, а риторика про “космічний клинопис” та “мову рептилоїдів” має ознаки конспірології.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний