ФЕЙК: «Чорні трансплантологи» ховають відходи своєї роботи на одеському кладовищі

ФЕЙК: «Чорні трансплантологи» ховають відходи своєї роботи на одеському кладовищі

7 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
480

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють нібито сучасні кадри з українського кладовища «хірургічних відходів»  під Одесою, натякаючи на роботу «чорних трансплантологів».

Утім, відео поширюється щонайменше з 2015 року. Тоді його теж використовували для просування проросійських наративів.

Скриншот допису

Зворотний пошук у гуглі показав, що насправді відео з кладовища хірургічних відходів поширюється мережею щонайменше з 2015 року. Тоді російські ЗМІ поширювали фейк про те, що під виглядом «хірургічних відходів» таємно ховають загиблих бійців АТО. Місцеві медіа взяли коментар у завідувача Західного кладовища Сергія Стасенка, котрий спростував чутки. «Такого не було, і не може бути, це кримінальний злочин таємно ховати людей чи останки. На кожну могилу є документи, які також відповідають запису в морзі. Наприклад, у грудні минулого року у нас під табличками “хірургічні відходи” було 48 могил, цього – 31. Мабуть, комусь вигідно поширювати такі чутки та розбурхувати суспільство». 

Тож на Західному кладовищі в Одесі справді є ділянка, де утилізуються «хірургічні відходи»: абортовані матеріали, ампутовані частини тіла і т.д. Також там можна знайти безіменні могили з написами на бетонних табличках: «невідомий чоловік» та «невідома жінка». Як пояснював у 2010 році тодішній директор кладовища Анатолій Головань, йдеться про безхатьків, осіб, імена яких не вдалось встановити, померлих новонароджених. Іноді знайдені родичі встановлюють на могилах пам’ятники або хрести. 

Утилізація хірургічних відходів не є чимось атиповим та є елементом будь-якої системи охорони здоров’я. Наявність подібних ділянок на кладовищах жодним чином не вказує на роботу в регіоні «чорних трансплантологів».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний