ФЕЙК: «Чорні трансплантологи» зможуть забирати органи в загиблих українських військових

ФЕЙК: «Чорні трансплантологи» зможуть забирати органи в загиблих українських військових

8 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
1495

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соцмережах поширюють інформацію, ніби «чорні трансплантологи» зможуть забирати органи в загиблих українських військових. Телеграм-канали, які пов’язують із російськими спецслужбами, повідомили, що тепер командири можуть завіряти заповіти військовослужбовців. «Легітимний» написав, ніби цю ініціативу лобіювало фармацевтичне лобі — «чорні та сірі трансплантологи». Із посиланням на анонімні джерела канал пише, ніби до кожного заповіту буде додаток, що у випадку загибелі військовий заповідає свої органи державі чи на «благі цілі».

«Їм цей папірець потрібний для вивезення органів за кордон. Подивіться на цінник органів на заході і ви зрозумієте, що майже кожен український солдат – це ходячий “мільйон баксів”», — пишуть прокремлівські джерела. 

Це фейк: командирам підрозділів дозволили завіряти лише заповіти військових, а не будь-які інші документи. 

По-перше, так звана «чорна трансплантологія» в Україні — міф, який не витримує перевірку логікою та фактами. Самі операції з трансплантації передбачають залучення великої кількості фахівців (понад 150) та обладнання, їх неможливо провести таємно десь у підвалах. Без належних умов та фахівців неможливо здійснити й просто забір органів. А самі органи після вилучення лишаються життєздатними недовгий час, за який їх буде складно вивезти хоча б із території бойових дій, не кажучи вже про закордон. 

Після повномасштабного вторгнення росії дезінформатори почали поширювати більше фейків про «чорних трансплантологів» у лавах ЗСУ. Раніше ми спростовували фейк, ніби на Донбасі забирають органи у військових та місцевих із проросійськими поглядами. 

По-друге, уряд справді дозволив командирам посвідчувати заповіти військових. Кабмін 16 серпня погодив постанову, яка дозволяє в умовах воєнного стану завіряти заповіти військовослужбовців не тільки нотаріусам, а й начальникам формувань. Проте у постанові йдеться лише про заповіти — і ні про які інші документи. 

По-третє, за чинним законодавством для того, щоб стати донором органів після смерті, потрібно надати письмову згоду: заповнити заяву та передати її трансплант-координаторам. Або можна подати письмову заяву про призначення повноважного представника, який після смерті людини дасть згоду на вилучення органів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний