Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook.
У мережі поширюють інформацію про COVID-19 та вакцинацію проти нього. Кажуть, новий коронавірус — перший в історії вірус, яким можуть заразитися вакциновані від COVID-19. Крім того, користувачі соцмереж заперечують існування COVID-19 і називають його «хворобою, якої не існує».
Однак вірус SARS-CoV-2, що викликає захворювання COVID-19, існує. Жодна з вакцин проти COVID-19 не надає 100-відсоткового захисту від зараження, однак всі вони значно зменшують ризики ускладнень і госпіталізації у разі хвороби. Це стосується і вакцин проти інших захворювань.
Візьмемо для прикладу вакцину від грипу — інфекційного захворювання, яке часто маніпулятивно порівнюють з COVID-19. Так, у США ефективність вакцини проти грипу в попередженні захворювання варіюється від 40 до 60%. Комбінована вакцина проти кору, паротиту (свинки) та краснухи може захистити на близько 97% від кору та краснухи і на 88% — від паротиту.
Ефективність вакцин від дифтерії, кашлюку та правця — 80-90%, але з кожним роком після щеплення ефективність поступово знижується, тому рекомендують ревакцинуватися кожні 10 років. Вчені припускають, що ефективність вакцини від правця може наближатися до 100%, однак з цього питання не проводили дослідження. Центри контролю та профілактики захворювань у США не заперечують, що існує дуже невеликий шанс заразитися правцем після вакцинації: «Випадки зараження правцем серед людей, які пройшли повний курс імунізації протягом останніх 10 років, є дуже рідкісними». На сторінці про моніторинг ефективності та безпечності вакцин вказано: «Жодна вакцина не має 100-відсоткових показників ефективності та безпечності для кожного, оскільки кожна людина по-різному реагує на щеплення».
Усі перелічені захворювання виникли задовго до появи COVID-19, тому твердження «COVID-19 — перша хвороба в історії, якою можуть заразитися навіть вакциновані» не відповідає дійсності.
Ідея вакцинації полягає не в тому, щоб надати 100-відсотковий захист від зараження, а в тому, щоб значно зменшити ризики зараження, ускладнень, госпіталізації, смерті в разі захворювання. Раніше VoxCheck писав про ефективність вакцин від COVID-19. Усі вакцини, схвалені у ВООЗ та зареєстровані в Україні, ефективні для захисту від різних ступенів перебігу хвороби. Вони на високому рівні — близько 90% — захищають від смерті внаслідок хвороби та її тяжкого перебігу. Від інфікування та симптоматичного захворювання вакцини захищають дещо менше, однак вакцинація знижує навантаження на систему охорони здоров’я, що неабияк важливо для надання допомоги не лише хворим на COVID-19, а й іншим пацієнтам.
Нагадуємо, що ми неодноразово спростовували фейки про «неіснуючі» SARS-CoV-2 і COVID-19. Вченим вдалося виділити вірус SARS-CoV-2 та довести його зв’язок із виникненням хвороби COVID-19.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний