ФЕЙК: День боротьби за права жінок утворився завдяки повіям, які вийшли на протест у Нью-Йорку в 1857 році

ФЕЙК: День боротьби за права жінок утворився завдяки повіям, які вийшли на протест у Нью-Йорку в 1857 році

18 Липня 2024
FacebookTwitterTelegram
758

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, буцімто Міжнародний день боротьби за права жінок, який щороку відзначають 8 березня, утворився завдяки повіям. Вони начебто 8 березня 1857 року вийшли на протест, щоб морякам підняли заробітну плату, бо впала відвідуваність публічних будинків.

Це — фейк. Насправді до появи Міжнародного жіночого дня призвели інші події, у яких брали участь представниці різних професій. 

Скриншот публікації

Зародження та розвиток руху за права жінок

Перші феміністичні рухи у США почали з’являтись ще в 1848 році. Тоді американки Елізабет Кеді Стентон і Лукреція Мотт, обурені забороною жінкам виступати на з’їзді проти рабства, зібрали кілька сотень людей на з’їзд щодо прав жінок у Нью-Йорку. Вони вимагали громадянських, соціальних, релігійних та інших прав.

Пізніше, у 1908 році в Нью-Йорку тисячі працівниць швейної фабрики вийшли на протест проти умов праці. Їх обурювало, що жінки займали нижчі посади, ніж їхні колеги-чоловіки, працювали за нижчу заробітну плату та зазнавали сексуальних домагань. На честь цих страйків, які тривали понад рік, у США 28 лютого 1909 року вперше відзначили Національний жіночий день. 

У 1910 році у Данії під час Міжнародної соціалістичної жіночої конференції відзначати Міжнародний день жінок запропонували зокрема німецькі делегатки Клара Цеткін, Кете Дункер та Паула Тіде. Інші 100 делегатів, які представляли 17 різних країн, погодилися з цією ідеєю та розглядали започаткування Міжнародного дня боротьби за права жінок як спосіб просування рівних прав, включно із виборчим правом. Тож вже за рік — 19 березня 1911 року мільйони людей вперше відзначили Міжнародний жіночий день в Австро-Угорщині, Данії, Польщі, Німеччині, Швейцарії та Нідерландах. 

Дещо пізніше хвиля демонстрацій жінок прокотилася і царською росією. 8 березня 1917 року жінки зібрали демонстрацію в Петрограді, яка охопила усе місто та проходила під гаслом «хліба й миру». Це стало початком російської революції та зрештою призвело до повалення царя, а тимчасовий уряд, який його замінив, надав жінкам право голосу.

У 1960-1970-х роках страйки жінок знову прокотилися у США та торкнулися Західної Європи. На тлі цього ООН назвала 1975 рік «роком жінок». Вже у 1977 році Генасамблея ООН ухвалила резолюцію, згідно з якою 8 березня стало датою Міжнародного дня прав жінок і миру в усьому світі.

Чи був страйк повій за підняття заробітної плати морякам у 1857 році?

Деякі організації вказують, що 8 березня 1857 року робітниці швейної фабрики вийшли на марш в Нью-Йорку. Проте немає жодних доказів, що такий страйк справді відбувся; інші видання додають, що дані про протест базувалися на міській легенді. Французькі дослідниці також визнали цю інформацію міфом, який з’явився у 1950-х роках. За їхніми даними, жодна з американських газет у березні 1857 року не писала про демонстрацію або жіночий страйк 8 березня. 

Окрім цього, ми не знайшли жодних згадок у надійних іноземних медіа або істориків про те, що в страйку брали участь повії, які вимагали підвищення заробітної плати морякам.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний