ФЕЙК: Діти здатні виробити «природний» колективний імунітет проти COVID-19 | VoxUkraine

ФЕЙК: Діти здатні виробити «природний» колективний імунітет проти COVID-19

24 Червня 2020
FacebookTwitterTelegram
4170

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook.

На початку червня на сайті Greenpost з’явився матеріал про відвідування дитячих садків під час пандемії. Більшу частину статті складає інтерв’ю з сімейним лікарем Романом Мільчевим про дієві способи захисту дітей від коронавірусу. Зокрема, лікар радить не боятися відпускати дітей у дитсадки, оскільки діти легше «зносять хвороби» та переважно саме вони виробляють колективний імунітет суспільства. А отже, сформують його і проти COVID-19.

Це неправда. Діти не «переносять» хвороби легше ніж дорослі. Більше того,можливість формування колективного імунітету від COVID-19 сумнівна через недовготривалість антитіл, що виробляються внаслідок імунної реакції на новий коронавірус.

У дитячому віці імунна система людини на ряду з репродуктивною, травною та нервовою системами ще не повністю сформована. Саме тому діти потребують більше часу для одужання від респіраторних інфекцій і мають підвищений ризик появи нових симптомів порівняно з дорослими.

Стосовно колективного імунітету, то є два варіанти його розвинути: «природним способом» (коли велика кількість людей перехворіла на це захворювання та їхні організми виробили необхідну кількість антитіл) або шляхом вакцинації (коли велика кількість людей вакцинувалася). 

У випадку COVID-19 «природний спосіб» формування колективного імунітету може призвести до великої кількості жертв, особливо серед дітей: через не до кінця сформовану імунну систему, діти більш вразливі до хвороб, а також до серйозних наслідків хвороб. Більше того, у випадку COVID-19 наявність антитіл не означає, що людина не може захворіти повторно. А недавнє дослідження показує, що антитіла до нового коронавірусу можуть триматися лише 2-3 місяці з моменту інфікування.

Тому найкращим способом забезпечити імунітет та стримати поширення вірусу є вакцинація. Однак, вакцини від SARS-CoV-2 поки не існує, тому досягнути колективного імунітету, в тому числі серед дітей, не можливо.

Інший аргумент на підтримку того, що відвідування дітьми дитсадків не допоможе сформувати «колективний імунітет», – те, що для його формування імунітет до захворювання повинен бути у 70-90% населення. За останньою оцінкою чисельності наявного населення в Україні, діти у віці від 0-14 років складають 15,4% усього населення країни. Тому, навіть якби всі діти розвинули імунітет до нового коронавірусу, цього не було б достатньо для формування колективного імунітету в країні.

Також у статті Роман Мільчев порівнює COVID-19 із сезонним грипом. Нібито грип також щороку забирає багато життів, але увага до нього прикута менша ніж до COVID-19.

Однак порівнювати ці два захворювання некоректно. Про це, ми вже писали в попередніх матеріалах. Показник R0, що вказує, наскільки заразним є вірус, помітно вищий для нового коронавірусу, ніж для грипу: 1,4-2,5 проти 1,3 відповідно. До того ж досі немає вакцини та ефективних засобів для лікування COVID-19, а без них вірус може поширюватися масово та неконтрольовано, перетворюючи навіть незначний відсоток летальності на велику кількість жертв.

Також лікар зазначає, що через «скасування» Держсанепідслужби у дитячих садках перестали дотримуватися «санпінів» (ред. – державних санітарних норм та правил), які можуть попередити розповсюдження коронавірусу та інших інфекційних хвороб.

Однак немає ніякого зв’язку між ліквідацією Держсанепідслужби та дотриманням санпінів у дошкільних закладах. Перевірку санітарних норм як у дитсадках, так і в інших навчальних закладах зараз виконує Держпродспоживслужба. Ця функція перейшла до неї у 2017 році, коли Держсанепідслужбу ліквідували через неефективність та корумпованість. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний