Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють відео, на якому діти нібито вітаються з військовими Збройних Сил України нацистськими жестами. На відео видно плашку із вказаним регіоном — це Харківщина.
Однак це — фейк. Це відрізок відео із сюжету французького телеканалу, який спростував інформацію, ніби діти використовували нацистські вітання.
Скриншот допису
Відео, який поширив один із користувачів мережі, насправді є уривком із сюжету французького телеканалу Info France 2 за 2 вересня 2022 року. Репортер розповідає про дитячий блокпост, який влаштували школярі на Харківщині, аби підтримати українських військових.
Крім того, у коментарях під відео телеканал спростував усі заяви, нібито діти використовують нацистське привітання. На сторінці у фейсбук канал зазначив: «У нашому репортажі в четвер, 1 вересня о 20:00 діти, яких ми зняли, махають військовим колонам. На одному з перших зображень інтернет-користувачі стверджують, що бачать на задньому плані двох дітей, які виконують нацистське вітання. Це неправда: ми маємо докази, які доводять, що вони кілька разів дружньо салютують підняттям рук або імітують військове вітання. Ми засвідчуємо, що це жодним чином не є нацистським вітанням. Вони ніколи не робили такого кроку».
Скриншот коментаря Info France 2
Крім того, дитячий блокпост на Харківщині зафільмували журналісти телеканалу ICTV 6 серпня 2022 року. У сюжеті йдеться про двох школярів — Максима та Андрія, які влаштували свій мініблокпост, аби підбадьорювати військових. На відрізку можна побачити того ж самого хлопчика Максима із сюжету французького телеканалу Info France 2, який підняттям руки догори вітає автомобілі.
Скриншот з відеосюжету Info France 2
Скриншот з відеосюжету ICTV
Також сюжет про дитячий блокпост зняли журналісти телеканалу «Суспільне Харків». У репортажі розповідається про два дитячі блокпости на Харківщині: на одному чергують — хлопці, а на іншому — дівчата. На відео можна побачити тих самих школярів з сюжету французького телеканалу. Діти підставляють руки до голови або піднімають їх догори, аби привітати військових, які проїжджають повз.
Скриншот з відеосюжету Info France 2
Скриншот з відеосюжету «Суспільне Харків»
VoxCheck неодноразово спростовував фейки російських медіа про те, що в Україні поширена ідеологія нацизму чи неонацизму.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний